Дитинство
Він був позашлюбним сином немолодого грузинського князя Луки Гедеванішвілі та 25-річної міщанки Авдотії Антонової. Як було прийнято в таких випадках, хлопчика записали як сина кріпосного слуги князя Порфирія Бородіна і до восьми років він фактично був кріпосним свого батька. Проте перед смертю князь дав вільну маленькому Саші. Його матір спішно видали заміж за військового лікаря Клейнеке. Щоб не афішувати незаконородженість хлопчика, його представляли племінником Авдотії Константинівни.
Через своє походження хлопчик навчався дома. Ще маленьким він виявив неабиякий хист до музики. Навчався спочатку гри на флейті, а потім на фортепіано і віолончелі. В дев’ять років він написав свій перший твір – польку для фортепіано в чотири руки. А в чотирнадцять почав писати для камерного ансамблю.
Вчена діяльність
Проте не музика стала головною справою життя Бородіна. Він пристрасно захоплювався хімією. І тому в 1950 вступив в Медико-хірургічну академію і успішно закінчив її в 1956 році. В березні 1957 Бородіна призначають ординатором в Другий військово-сухопутний госпіталь. В 1958 році він отримує ступінь доктора медицини. Після цього молодий вчений багато подорожує по Європі. В своїх поїздках знайомиться з видатними російськими вченими, такими як Сеченов, Бутлєров, Мендєлєєв та інші. Перебуваючи в Європі він займається серйозною науковою роботою, відвідує лекції відомих вчених. Саме в Германії він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною, молодою піаністкою Катериною Протопоповою.
Після повернення в Росію Олександр Бородін отримує посаду адюнкт-професора Медико-хірургічної академії, а в 1877 він уже академік. Бородін був автором більш ніж 40 серйозних наукових робіт по хімії, почесним членом Товариства російських лікарів та член-засновник Російського хімічного товариства.
Музична творчість
Незважаючи на захоплення наукою Бородін продовжував займатись музикою. Ще під час навчання він писав п’єси для фортепіано, романси та інструментальні ансамблі. В 1862 році він ввійшов до групи композиторів, відомої під назвою «могутня купка». Завдяки підтримці друзів композиторів в 1969 році була написана Перша симфонія, яка мала великий успіх. Це дало поштовх для створення нових музичних творів. Він пише романси, пісні, квартети, п’єси, що виконуються не лише в Росії. В 1872 році він закінчує Другу «Богатирську» симфонію. Проте найвидатнішим його твором вважається опера «Князь Ігор». Роботу над нею композитор почав ще в 1860-х роках, але так і не встиг закінчити. Олександр Бородін помер 27 лютого 1887 року. В пам’ять про друга, оперу, а також незавершену Третю симфонію закінчив М.А.Римський-Корсаков.
Олександр Білковіч