У 1750 році Франц Гайдн звільняється із хору і починає кар’єру самостійного музики. Він грає на скрипці, органі, клавесині, але грошей не вистачає і юнак влаштовується на службу до композитора Ніколи Порпора. Десять років молодий Гайдн працює у Порпора, який навчає юнака основам музики, культури, філософії. Саме у цей період написана перша опера Гайдна.
У 1759 році Франц влаштовується капельмейстером до графа Карла фон Морцина, в той же час створює свою першу симфонію. Через рік Гайдн одружується на доньці цирульника Марії Ганні Келлер. Шлюб не приносить сімейного щастя, але існуюче законодавство не дозволяло розірвання союзів. Дітей пара не мала.
У 1761 році Йозеф Гайдн отримує посаду другого капельмейстера при дворі князя Паула Антона Естерхазі, а через якийсь час, після смерті Грегора Вернера, стає першим капельмейстером. Він вигадує музичні твори, ставить опери, керує оркестром. З часом приходить слава, з’являються перші прихильники, написаних квартетів, опер, симфоній стає величезна кількість. Франц Гайдн займає посаду 30 років, до самої смерті Паула Антона Естерхазі.
У 1791 році Гайдн вирушає до Лондону, виконує там свої 12 останніх симфоній, виступає перед королівською родиною. В Англії до Франца Гайдна приходить справжня слава, його дивні концерти збирають велику кількість людей, а незабаром він отримує ступінь доктора Оксфордського університету. У цьому ж 1791році, Йозеф Гайдн у Бонні зустрічається з Бетховеном і називає останнього своїм учнем.
У 1804 році композитор отримав статус почесного мешканця Відня. Помирає Франц Йозеф Гайдн у Відні 31 травня 1809 році. Після себе залишає світові 14 мес, 24 опери («Аптекар», «Ацис і Галатея», «Місячний світ», «Непередбачувана зустріч»), 104 симфонії (найвідоміші — «Лондонська симфонія», «Прощальна симфонія»), 20 концертів для фортепіано з оркестром, 83 квартети, 30 тріо для струнних інструментів, 52 сонати для фортепіано, концерти для контрабасу, баритону, флейти, валторни.
Іван Гудзенко