Історія релігійЮдаїзм

Хасидизм

Хасидизм – це одна із релігійних течій в іудаїзмі, яка  була утворена на території Речі Посполитої у 18 столітті. Саме ж слово походить від єврейської мови « хасідут» або ж з ашкеназької «хасідус» і в перекладі означає – вчення благочестя, праведності.

Зародження цієї течії було тісно пов’язано з діяльністю її  засновника Бешта. Бешт дуже захоплювався Кабалою та лікуванням. Саме завдяки його діяльності у 1740 році в містечку Междибож, що на Поділлі була  заснована ця течія. Таким чином на думку  істориків  Поділля стало  батьківщиною хасидизму.

Популярність хасидизму зазвичай пояснювали кризою, яка водночас охопила всю єврейську спільноту  держави – Речі Посполитої після провалу  місіонерського руху лідера Шабтая Цві та після погрому козаків при гетьмані Богдані Хмельницькому.

Частково хасидизм  собою нагадує аналогічні процеси у протестантизмі  (пієтизм, рівайлевізм): зміщує акцент на особисте переживання Бога, на особистій праведності та ролі харизматичних лідерів – цадиків. Але хасиди ні в якому разі не відмовляються  від дотримання іудейських обрядів, не впадають в аскетизм.

Вже після смерті Бешта рух хасидів очолює Дов – Бер із Межеріча, відомий тут як Магдід, і який переніс свою резиденцію на Волинь.

Вже після 1772 року хасидизм починає розпадатись на низку розгалужень. Він  поступово  поширюється  на території Польщі (м. Лежайськ) через Раббі Елімелеха, в Білорусію у Вітебськ – Менахема Менделя, із його спільноти вийшов  Шнеур Залман із Ляда, який водночас став родоначальником любавичського хасидизму (Хабада).

Потім поступово у 1785 році Леві Іцхаком у м. Бердичеві  було засновано хасидський центр. Це був перший центр хасидизму, а другий центр хасидів розміщувався у м. Чорнобилі. Засновником цього центру став  учень Бешта Менахем Нахум.

До 1782 року  Яків Йосеф з Полонного написав хасидську книгу, у якій помістив  вислови , слова та думки Бешта.

Хасидизм стрімко поширився в Росії (Смоленськ, м. Любавічі), Вінниччині (м.Брацлав, Умань), на території Ізралю (з 1777 року), де хасидським центром у Палестині стало м. Тверія, США (м.Нью– Йорк), а також в Латинській Америці (Аргентина, Бразилія). Багато із хасидів проживають в Брукліні, в Біологічному парку, Вільямсбурзі, Краун – Хайтсі, в містах штату Нью – Йорк, таких як Кирьяс–Джоель, Монсі, Монро та Нью – Сваєр.

Богдан Стрикалюк

 

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій