Історія релігійКультура

Історія культу Чорної Мадонни

В середні віки європейські королі надавали Богородиці особливе значення. Ще більше вони поклонялися Чорній Мадонні. Успадкований з далекого язичницького минулого, відроджений всупереч християнству, цей культ тісно пов’язаний з дивовижною магічною символікою.

Чорна Мадонна Пюї

У 13 столітті Людовик IX гаряче шанував  Мадонну Пюї. Під час хрестового походу проти мусульман король потрапив в полон. Султан захопився людським якостям європейського монарха. Під враженням від побожністю Людовика, він запропонував у подарунок будь-яку річ, зі своєї багатої скарбниці.

Історія культу Чорної  Мадонни

Монарх вибрав дивну статую — чорну Мадонну. Висотою близько шістдесяти сантиметрів, її голову оточувала мідна корона, а на руках була дитина. Статуя століттями зберігалася в запасниках ханів. Сарацини дуже поважали її, стверджуючи, що скульптура була вирізана самим пророком Єремією.

Король привіз  її до Франції. Таким чином, одна з чорних Мадонн Європи має близькосхідне походження. І, напевно, не єдина.

Символізм Чорної Мадонни

Чорна Мадонна спочатку була богинею родючості. Вона з’явилася набагато раніше, ніж християнство. Цій  богині поклонялися по всій Європі та Близькому Сході. Під різними назвами, вона втілювала одні і ті ж символи.

Культ тривав століттями. Наприклад, шанування Деметри було засвідчено навіть в 1801 році. Богиня-мати — складне божество. Вона уособлює добро і зло, творення і руйнування, світло і темряву. З найдавніших часів символізує різні сили природи.

Від неї залежать шторми, посухи, голод, рясні врожаї. Іноді цнотлива, іноді зовсім безсоромна, богиня втілювала в собі подвійність. Тому її часто зображували з наполовину білим, наполовину чорним обличчям. У деяких місцях поклоніння іноді знаходять дві однакові статуї: чорну і білу.

Богиня-мати

В Єгипті вона була Ісідою. Зображувалася чорною, а її син, Гор, стояв на колінах. Єгипетська Мадонна, привезена Людовіком IX з хрестових походів, ймовірно, була зображенням Ісіди.

У північній Сирії або Вавилоні була відома під ім’ям Іштар — інша назва Венери. Як і Ісіда, Іштар чорношкіра, ніби змішуючи позитивні і негативні риси божества.

У Старому Завіті часто згадується Астарта, яка є важливим противником Єгови — патріархального бога Авраама і Мойсея. Пророк Єремія дуже рішуче звинувачував співвітчизників в тому, що вони повернулися до поклоніння давньої богині.

Перетворення культу Чорної Мадонни

Фінікійці допомогли розповсюдити культ по всьому Середземноморському басейні. Римські легіонери теж внесли свій вклад. Безсумнівно, що до римська Європа вже поклонялася богиням-матерям. Деякі місця, такі як Шартр або Ле Пюї, були центрами друїдів, де віруючі віддавали данину поваги древнім Дівам.

Відомо, що галли шанували Белена, сестрою і дружиною якого була Чорна Мадонна. З римської колонізацією західні богині-матері асимільовані в пантеон. Ардуіно, богиня-покровителька Арденн, об’єднана з Діаною, римською богинею Місяця (або Артемідою, по-грецьки).

Християнство і Чорна Мадонна

Очевидно, що і іудаїзм, і християнство прагнули стерти сліди культу богині-матері. Перші християни перетворять її в чоловіка. Їх наступники зроблять його Астаротою — одним з вірних слуг сатани.

По суті, християнство могло відлякати європейські народи. Щоб звернути язичників, Церкві доведеться ввести поклоніння Діві Марії, намагаючись замінити місцеві релігійні традиції. Приклад такої гармонізації: святкування Успіння Пресвятої Богородиці, яке одночасно є одним з головних свят богині Діани.

У середні століття Марія приймає інші риси. Її зазвичай називають Царицею Небесною або Зіркою Моря. Однак ця нова Марія більше не має багато спільного з Богородицею. Фактично, вона залишається богинею-матір’ю, ледь покритої тонким християнським лаком. Церква намагатиметься просувати справжню Марію, більш відповідну її поданням про жінку: чистої, непорочної, цнотливою. Занадто досконала, щоб бути правдою, нова Марія не дуже приверне віруючих. Звідси створення другої Марії, яка візьме на себе відповідальність за темні, жіночні елементи давніх язичницьких культів.

Марія Магдалина уособлює все, що не було у Богородиці. Саме вона приймає риси знаменитих чорних Мадонн. Земні, а не небесні, пов’язані з родючістю, підземним світом, наділені чудовими здібностями, не зовсім християнськими, Чорні Діви дуже близькі до Марії Магдалині, передбачуваної супутниці Ісуса.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
1

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій