У дитинстві Ашока був рухливою і жвавою дитиною. З малих років захоплювався полюванням, а потім виріс майстерним мисливцем. Ашока не просто так став правителем імперії Мауріїв. Відомо, що його дідусь, Чандрагупта Маурья, був першим правителем, а також об’єднувачем цієї імперії. В історії йдеться, що Ашока не був гарний, але зате відрізнявся хоробрістю і доблестю. Його сильно любив і шанував простий люд.
Ашока Великий був чудовим правителем. Шакья Кумарі, дочка багатого купця, на якій він одружився, народила йому двох спадкоємців. Ашока за свої роки правління побачив безліч повстань і воїн, незважаючи на свій юний вік. Спочатку Ашока заспокоїв повсталих громадян Таксіли, які були проти Магадхі — майбутнього правителя. Протягом багатьох років вів війну з Калінгой, в якій здобув перемогу. Ця війна посприяла до зміцнення і посилення імперії.
Після проведених воєн Ашока Великий захотів покаятися. У цей момент він приймає буддизм і займається зміцненням віри. Після прийняття віри Ашока наступні роки був мирянином. Разом з вченими того часу він працював над створенням шкіл ортодоксальних і єретичних напрямків. Незважаючи на те, що Ашока був покровителем буддійської громади, буддизм він не проголосив державною релігією. Він не хотів насильно об’єднувати всіх людей і нав’язувати їм нову релігію, адже відомо, що на той час існувало безліч сект.
В останні роки правління Ашока тісніше спілкується з буддистською громадою і навіть конфліктує з аджівіками і джайнами. У цей момент відносини між істинними буддистами і представниками іншої віри ускладнюються. Крім того, конфліктували між собою навіть послідовники різних буддійських шкіл. Саме в цей момент Ашока Великий видає указ про боротьбу проти розкольників, щоб уникнути подальших повстань і конфліктів. Таких людей слід назавжди вигнати з буддистської громади. Після цього Ашока закликає ченців вивчати буддійські тексти, які були присвячені дисципліні.
Ашока являє собою першого імператора Індії, який оцінив значимість буддизму. Адже ця релігія сприяла зміцненню імперії, а також широкому поширенню релігії.
За історичними джерелами цар Ашока настільки віддався буддійській громаді, що одного разу розтратив всю державну скарбницю під час щедрих пожертвувань з метою подальшого розвитку навчань Будди. У цей момент спадкоємцем престолу стає онук Ашоки — Сампаді або Сампраті.
Формально Ашока залишався імператором, але все ж більше не міг розпоряджатися державною скарбницею. І всі його накази залишилися в минулому. Деякі джерела говорять про те, що новий правитель не був прибічником буддизму, а був послідовником іншої релігійної течії — джайнізму. Крім того, Сампаді підтримували багато сановників. У цей період в імперії Мауріїв спалахують великі повстання, плетуться інтриги при дворі.
Відомо, що наступним спадкоємцям імперії не вдалося втихомирити населення держави. Надалі внаслідок змови, яка відбулася в 180 році до н.е. імперія Мауріїв впала.
Іван Гудзенко