Література

Григір Тютюнник: життя та творчість. (Біографія скорочено)

Тютюнник – український письменник першої половини ХХ століття, життя якого було настільки драматичним і трагічним, що годі уявити.

Народився на початку грудня 1931 року у полтавському селі Шилівка, в родині простих селян. П’ятий клас Шилівської  школи  зумів закінчити тільки після того як Україну було визволено від німецько-нацистських загарбників. Навчається в ремісничому училищі.

Григір працює на харківському заводі імені Малишева. Був направлений працювати в колгосп. Його взяли на будівництво Миронівської електростанції, відбудовувати добаські шахти. Тютюник служив у Владивостоцькому ВМФ. Намагався писати російською на заняттях  вечірньої  школи. У літературній діяльності  на нього сильно вплинув його брат Григорій.

Григір Тютюнник: життя та творчість. (Біографія скорочено)

1961 року — Григір Тютюнник пише перше оповідання «В сутінки». У 1962 році – закінчує Харківський університет. Займається вчителюванням на Сході України. З 1963 — 1964 років – призначений на посаду редактора в «Літературній Україні». З його допомогою вийшли наступні публікації та оповідання.  Новели Тютюнника  містилися у молодіжних журналах «Дніпро» і «Зміна». Він інтересується кінематографією. Приймає участь в роботі сценарної майстерні Київської кіностудії імені Олександра Довженка. Саме тут був створений сценарій до роману письменника «Вир».

Тютюнник перейшов від редакторсько-видавничої до літературної роботи. У 1966 році виходить перша книга під назвою «Зав’язь». У 1967 році повідання було відзначено журналом «Дружба народів» як найкращу публікацію. У 1968 році «Літературною газетою» оголошений всесоюзний конкурс з написання кращого оповідання. За твір «Деревій»  Григору Тютюннику присудили премію.  У 1969 році з’явилася збірка, до якої увійшли – повість «Облога» і інші оповідання.

Нові шедеври Тютюнника виникають у 70-ті роки, насамперед в республіканській, а вже потім у всесоюзній пресі. У 1974 році – у місті Таллін  вийшла збірка в естономовному варіанті. У 1979 році  у журналі «Сільська молодь» (російською) повідомляється, що Тютюнник отримав у винагороду медаль «Золоте перо» за свою творчу діяльність.

Навесні 1980 року у місті Києві Григір Тютюнник вчинив самогубство. У такий трагічний спосіб закінчилося життя українського письменника Тютюнника.

У 1989 році творчість цієї видатної особистості літературної культури  відзначили найвищою нагородою – державною премією імені Тараса Григоровича Шевченка посмертно.

Богдан Пегас

 

Яка твоя реакція?

Радість
4
Щастя
1
Любов
1
Не завдоволений
1
Тупо
2

Интересно почитать:

Также в категории:Література