ГностицизмІсторія релігій

Гностичне християнство

Гностицизм — це сукупність релігійних і філософських ідей, що відносяться до періоду пізньої античності. Цей рух виник в I столітті нашої ери під впливом іудаїзму, зороастризму, еллінізму і раннього християнства. У ньому існувало  багато різних напрямків. Загальна риса всіх напрямків – дуалістичне  уявлення про злу силу  (деміург) і вище божество, проявляє співчуття до людини. В основі всіх течій гностицизму лежить набуття гнозису — таємного знання про  божественність людини.

Гностичне християнство

Гностицизм в християнстві — це напрямок, що об’єднує в собі ідеї християнства, іудаїзму і елементи грецької  міфології. Він не був єдиною окремою системою світогляду, в ньому було безліч течій.

Николаїти

Це одна з найбільш ранніх течій, яку звинувачували в єресі. Його родоначальником вважають Миколу Антиохійця. Він був навернений з язичників в юдаїзм, а потім в християнство. В основі цього вчення був компроміс між язичництвом і християнством, вільні погляди.

Маркіонітство

Цю  течія пов’язували з Маркіоном  — християнським богословом. Маркіоніти вважали, що існує жорстокий і мстивий Бог Старого Завіту і істинний, благий і всепрощаючий Бог — батько Ісуса Христа. Вони проповідували аскетизм, безшлюбність. Хрещення здійснювали три рази, після кожного повторення прощалися гріхи з часу першого хрещення. Хрестили водою. На сьомий день тижня здійснювали особливий пост.

Сіфіани

Представники цього напряму — послідовники патріарха Сифа, третього сина Адама і Єви. Вони вірили, що саме Сиф був чадом Адама і Єви, а Каїн є нащадком Іалдабаофа, що спокусив дружину Адама. Вищою метою вони вважали воскресіння і вознесіння з матеріального світу в небесне царство Барбело.

Докетизм

Ця течія вважається однією  з найстаріших. ЇЇ послідовники заперечують страждання Христа при житті, так як це суперечить уявленню про Бога, як про безпристрасного і необмежену  істоту. Суть вчення  полягає в утвердженні нематеріальності тіла і життя Христа. Через це він не міг страждати і померти фізично, отже, не могло бути його воскресіння.

Офіти

Послідовники цього напрямку гностицизму шанували змію, вважали її символом вищого знання. Вони бачили в ній той образ, який прийняла вища Премудрість, щоб передати людині справжні знання. Деміург хотів залишити людей в невіданні.

Авеліти

Назва цієї течії пов’язане з ім’ям Авеля, брата Каїна. Вони вважали шлюб гріхом. Їх шлюби були недійсними, а кожна пара всиновлювала хлопчика і дівчинку, які потім також повинні були вступити в фіктивний союз. Це вчення було поширене в Північній Африці в роки правління візантійського імператора Аркадія.

Маніхейство

Ця релігійна течія увібрало в себе християнські уявлення, елементи зороастризму, буддизму. Для маніхейства  було характерне уявлення про вселенську релігію, що проходить приховану і явну стадії. Головна ідея — протиставлення двох світів Світла і Мороку.

Павликіани

Цей напрямок виник в VII столітті в Вірменії. Їх метою було зберегти чистоту християнства, звільнити його від язичницьких елементів. Досконалий Бог може мати відношення тільки до духовного світу, а матеріальним світом править деміург.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
2
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Гностицизм

Гностицизм

Симон Волхв

Симон Волхв був  сучасником апостолів та Ісуса Христа, народився в самарянському  містечку Гіттон, його вважали ...
Гностицизм

Валентиниане

Валентиниане – это последователи учения Валентина, египетского философа, основавшего свою философскую школу. Это гностико-христианское учение ...