Великий вчений тих часів аль-Джаузі сказав про нього: «Ахмад обійшов цей світ два рази, щоб зібрати свій муснад». Ця збірка складалася з більш ніж 30 тисяч хадісів.
Ахмад був одним з небагатьох, хто величезну кількість часу приділяв молитві. У день здійснював 300 ракаатів, а після ударів 150 ракаатів.
Був імамом в 8 галузях: хадіс, фікх, мова, Коран, бідність, аскетизм, Сунна і відмова від забороненого. Спочатку імам Ахмад забороняв записувати його фетви. Але їх зібрали його сини Саліх, Абдуллах і деякі учні.
А інший студент аль-Хасан ібн Хамід сформував усуль уль фікх імама Ахмада.
Наступним автором книг по ханбалітському мазхабу був кадий Абу Яля, а Муваффак Ібн Кудама написав 4 книги по фікху: «Умдат уль фікх», «Мукні'», «Каф» і «аль-Мугні».
Головною спадщиною всіх ханбалітів світу були члени сім’ї Ібн Теймії. Початок поклав їх дід Абдусалям Мадж ад-Дін ібн Теймія. Він написав «аль Мукаррар філь фікх», потім вивчати релігію став батько Абдульхакім ібн Теймія. Пізніше згадується про онука, Ахмада Так’іюддіне ібн Теймія, який був ханбалітом і в книгах близько 600 раз говорить «наші соратники» (ханбаліти). У народі діда називають сонцем, батька зіркою, а онука — місяцем.
Не можна не відзначити і автора таких книг, як «Фаваід. Корисні настанови», « Вабіль». Благодатний дощ прекрасних слів »ібн Каййіма аль-Джаузія. Він теж був ханбалітом в мазхабі, а його праці мають величезну популярність серед мусульман.
Мусульмани, які живуть в Росії,слідують не одному мазхабу, а кільком. Наприклад, вивчають ханбалітський і шафіїтський. Якщо в повсякденному житті зустрічається будь-яке питання, то звертаються до сильнішої думки шейхів. На думку вчених такий шлях не заборонений.
Візьмемо приклад здійснення молитви жінкою під час хайда. За ханбалітським мазхабом жінка після очищення повинна зробити ту молитву, яку вона застала, заповнивши і деякі інші, в залежності від часу, коли вона очистилася. В інших же мазхабах такий стан про молитву не згадується.
Інший приклад. Як відомо, дитині велено здійснювати намаз з 7 років. Карати за залишення молитви слід з 10 років. Якщо дитина стала повнолітньою під час молитви або в її час, то вона робить її заново (бо спочатку вона для нього була бажана, а потім стала обов’язкова). І йому потрібно оновити тайаммум, якщо у нього він був. Про це йдеться в главі про молитву книги «Зад аль Мустакні».
Іван Гудзенко