Фетиш — матеріальний предмет,який обирається людиною або плем’ям за божество,особливо поширений у відсталих народів Африки та Австралії . Це може бути дерево, море, каміння. Історик культури 19 століття Тейлор дає поняття «фетишизм» як вчення про духів, втілених в тих чи інших речах та або пов’язаних з ними або діючих через них.
Тейлор розглядав фетишизм як похідну від анімізму. Карл Маркс також в ранніх роботах визначав фетишизм як первинну форму релігії , для якої характерні безпосередня залежність від предмету, як «релігію чуттєвих жадань». В більш пізніх роботах він характеризує фетишизм ширше — як соціальний феномен, який притаманний всім суспільствам та репрезентуючий певну соціальну норму, владу.
У філософії 20 століття фетишизм був відсунутий на периферію, а в сучасному релігієзнавстві його розглядають як складову міфології, а не як першу з ранніх форм релігії .
Щодо уявлення про фетишизм африканських та австралійських племен, як про примітивну стадію розвитку релігії, вчені визначають, що це є результат нерозуміння двох культур: африканської та європейської.
портал ФІР