Історія релігійІсторія філософії

Евгемер та його Утопія

Евгемер (близько 300 р. до н. е.) — один із видатних фігур античного світу, що відзначився своєю унікальною утопічною працею та впливом на розвиток релігійних ідей. Народжений в місті Мессена (нині Мессіна, Сицилія, Італія), він став засновником теорії, відомої як евгемеризм. Ця теорія стверджувала, що боги колись були великими людьми, яких почали обожнювати після їхньої смерті.

Евгемер та його Утопія

Найважливішою працею Евгемера була «Hiera Anagraphe» («Священний напис»), створена на початку 3 століття до н. е. Хоча збереглися лише фрагменти як оригіналу грецького, так і латинського перекладу поета Еннія (239–169 рр. до н. е.), вплив цієї праці залишився значним. У «Hiera Anagraphe» Евгемер розповідає історію від першої особи, описуючи уявну подорож до Індійського океану, яку він здійснює за наказом македонського царя Кассандра (305–297 рр. до н. е.).

Подорож на Панхею

Під час своєї подорожі Евгемер натрапляє на дивовижний острів Панхея. Острів вражає своєю трикласовою структурою суспільства: священики та ремісники, фермери, солдати та пастухи. На Панхеї у храмі Зевса Евгемер знаходить священний напис, який пояснює, що Зевс та інші боги, зокрема Уран (Небо) і титан Кронос, були смертними людьми, яких обожнювали за їхні досягнення та заслуги.

Вплив Евгемера

Теорія евгемеризму не була новою ідеєю в античному світі. Відомо, що деякі боги, такі як Діоніс і Геракл, розглядалися як історичні особи, які здобули божественний статус. Проте Евгемер узагальнив цю ідею, стверджуючи, що всі боги мають людське походження. На його теорію, ймовірно, вплинули елліністичні культи правителів, які стали популярними після успіхів Олександра Македонського.

Фантастика, політичний утопізм та теологія

Творчість Евгемера поєднувала в собі елементи фантастики, політичного утопізму та теології. В його уявному світі Панхея постає як ідеальне суспільство, де кожен клас має своє визначене місце та функції. Це була спроба створити модель гармонійного суспільства, де всі працюють задля загального блага.

Евгемер і атеїзм

У стародавньому світі Евгемера часто вважали атеїстом. Його ідеї викликали критику та суперечки серед сучасників. Однак його теорія знайшла підтримку серед ранніх християнських авторів, таких як Лактанцій, який використовував евгемеризм, щоб стверджувати, що стародавні боги були нижчими за християнського Бога. Ця аргументація стала частиною ширшої стратегії ранньої християнської апологетики, спрямованої на дискредитацію язичницьких культів.

Висновок

Евгемер залишив значний слід в історії релігійної думки та літератури. Його утопічні ідеї та теорія про людське походження богів стали важливим внеском у розвиток античної теології та політичної філософії. Хоча його твори збереглися лише у фрагментах, вони продовжують цікавити дослідників та читачів, надаючи унікальний погляд на світогляд стародавнього світу.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

img-9 Історія релігій

Септуагінта

Септуагінта, найраніший відомий грецький переклад Старого Завіту з оригінального івриту, відіграє ключову роль у вивченні ...
img-10 Історія релігій

Вульгата

Вульгата — латинський переклад Біблії, який є одним з найважливіших текстів у католицькій традиції. Термін ...