За життя дотримувався песимістичних поглядів, де вважав, що щастя індивіда недосяжно або тут і зараз, або в майбутньому. Закликав до позбавлення від ілюзій розуму людей.
Основним твором автора була праця «Сутність світового процесу», де він спробував об’єднати і проаналізувати в єдину теорію уявлення про даний феномен. Несвідомість розглядав як єдність волі і уявлення в одній субстанції, яка лежить в основі буття як Абсолюту.
У виданні «Підстава метафізики» стверджував, що все суще підпорядковується нерозумної волі і надалі виявляється позбавленим сенсу і раціональності. Нерозумність буття проявляється в муках і стражданні Духа.
Іншими роботами Гартмана були видання про проблеми естетики: «Філософія прекрасного і Німецька естетика починаючи з Канта». Ще проаналізував такі твори мистецтва, як Шекспірівські «Ромео і Джульєтта» і ряд інших з позиції несвідомого.
Також відомими рукописами стали: «Релігія духу і Релігійне свідомість людства», в яких об’єднується філософсько-релігійна система. Під псевдонімом проповідував нігілізм і негативно ставився до християнства. У виданні про Християнство Нового Завіту стверджував, що життя Ісуса спотворена, а сама історична особистість ставилася до «іудейським сектантам».
Едуард Гартман помер 5 червня 1906 році у Берліні.
Іван Гудзенко