БуддизмІсторія релігій

Далай-лама XIII : життя та діяльність.

Далай-лама XIII, Нагван Лопсан Туптен-Г’яцо, є одним з найактивніших і знаменитим з усіх Далай-лам завдяки яскравій і плідній  активності в зовнішній політиці країни.

Він народився в 1876 році, в складні для Тибету часи, коли на його територію претендували багато міцних держав. Великобританія на самому початку діяльності Далай-лами XIII захопила Сіккім, васальна держава для Тибету, і хотіла продовжити свою завойовницьку діяльність.

Замість переговорів з Англією Туптен-Г’яцо почав шукати шляхи для налагодження дипломатичних відносин з Російською Імперією. У 1900 році до Миколи II на аудієнцію був відправлений один з вищих тибетських лам, шукати протекції від нападників. У той же час по Європі почали розходитися чутки про російсько-китайську угоду щодо території Тибету, якого на той момент не існувало. А англійські ЗМІ в Китаї зуміли також опублікувати фрагмент з даного документу.

Далай-лама XIII : життя та діяльність.

Великобританія, відчувши загострення міжнародних відносин, напала на Лхассу, чекаючи від Тибету капітуляції або внесення за територію коштів. Його святість відправився в Ургу, але в цей час під тиском окупантів Китай був змушений позбавити Далай-ламу його влади. У Ургу йому не організували привітання і не забезпечили притулком на час перебування Туптен-Г’яцо в Монголії.

Росія надала Далай-ламі XIII допомогу, надіславши свого дипломата. Російська Імперія, тільки що вступила на той момент в Антанту, зуміла підписати з Англією домовленість про недоторканність для союзу Тибету. Нагван Туптен-Г’яцо приїхав назад в Китай, був негайно покликаний імператором на аудієнцію, відновлений і повернений в Лхассу.

1910 році, зрозумівши, що Тибет вислизає з-під контролю, Китай нападає на нього знову, Далай-лама їде в Англію. Під час Китайської революції 1911-1912гг, китайська влада на території Тибету була повалена, і Його Святість повернувся на батьківщину.

Туптен-Г’яцо створив міцний дипломатичний союз з англійцями, періодично приймаючи їх делегацію, він створив міністерство закордонних справ, дозволив англійцям побудувати в Тибеті військові аеропорти та аеродроми для англійців. На вимогу Англії не раз розгорталися військові дії, що протиставляють Тибет Китайської Імперії, що викликало невдоволення у інших високих лам.

Панчен-лама очолював опозицію, і був висланий з Тибету, він став Японським агентом.

У 1933 році Далай-лама XIII помер, загострилися англо-японські відносини. Багато хто говорить, що він був отруєний прояпонськими ламами.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Буддизм

Буддизм

Сучасний буддизм

Буддизм, одна з найдавніших релігій світу, у сучасній ері зберігає свою актуальність та привертає увагу ...