Історія релігійРелігіяХристиянство

Чим відрізняється православний хрест від католицького?

Найбільші і значущі відгалуження християнської віри це католицизм і православ’я. Саме вони є двома християнськими течіями, число послідовників яких в сукупності становить понад 75% віруючих християн. Вони мають як подібності в плані віросповідання і обрядів, так і суттєвими канонічні відмінностями. Головним символом і святинею в обох течіях — католицької і православної, є хрест із зображенням Ісуса Христа.

Як свідчить Біблія, він був сином Божим і прийняв мученицьку смерть в ім’я порятунку роду людського.

Чим відрізняється православний хрест від католицького?

Кожна релігійна людина, яка відноситься до християн, має хрестик і носить його під одягом. Протягом довгих років, зовнішній вигляд даного аксесуара постійно змінювався і вдосконалювався.

Форма

Найголовнішим і очевидним розходженням вважається їх форма. У католицизмі хрест виглядає досить просто і володіє чотирикутної формою. А ось  у православній церкві суттєво відрізняється великою різноманітністю хрестів з чотирма, шістьма і навіть вісьмома кінцями:

чотирикутний витягнутий хрест являє собою стандартне розп’яття Христа, з довгастої вертикальної поперечиною і коротшою горизонтальною. На вертикальній перекладині розташоване тіло Ісуса, а на горизонтальній його руки;

шестикінечний хрест є аналогом чотирьох кінцевого, тільки зверху на горизонтальній поперечиною є ще одна така ж, але трохи коротша;

восьмикутний хрест являє собою розп’яття, з двома горизонтальними перекладинами, як в шестикутному хресті, і ще однієї скошеною поперечиною знизу, біля ніг.

Вважається що на додатковій верхній перекладині, розташованої над головою Христа, засудженим в той час до страти приписували перерахування їх злочинів. А от нижня, скошена перекладина є символом праведного мірила, яке врівноважує дві чаші — з людськими гріхами і з добрими справами.

Сьогодні більшість людей вважає за краще носити оригінальні хрестики, інкрустовані дорогоцінними камінням, або володіють незвичайним дизайном. Стало модним надягати цей релігійний аксесуар поверх одягу, на загальний огляд. Однак варто зазначити, що ні православна, ні католицька церкви не схвалюють такі вчинки. Хрест, перш за все, вважається символом віри, а не модним доповненням образу, а тому і носити його потрібно не так демонстративно.

Розп’яття

Чергова, важлива відмінність між католицьким і православним хрестами це образ розп’ятого Ісуса. У католицизмі Ісус Христос переважно зображений на хрестах померлим або в стані передсмертної мученицької агонії. Його долоні стиснуті в кулаки від болю, а голова опущена вниз, по лобі стікає кров від тернового вінка. Ноги Ісуса схрещені між собою і прибиті до хреста одним великим цвяхом.

На православних  святинях він зображений у вигляді воскреслого Святого Духа:

його руки прямі і підняті вгору, а долоні повністю розкриті, зовні здається що він розкриває свої обійми для всіх віруючих християн;

ноги Ісуса не схрещені, а прибиті цвяхами до хреста, причому кожна окремо;

голова його злегка піднята, а замість тернового вінка над нею красується німб святих мучеників.

Подібне розташування сина Божого на православних святинях не випадково. Воно є свідченням його перемоги і перемоги Господа над смертю, вираженої в чудовому воскресінні. Також подібне зображення Христа є уособлення Божої милості до людства і порятунок людського роду.

Гравірування

Ну і останньою істотною відмінністю між цими двома аксесуарами є їх гравірування. На православному виріб, незалежно від його форми, обов’язково присутня табличка з літерами «І.Н.Ц.І.», яка означає «Ісус з Назарету Цар Юдеї» і символізує його злочин. На багатьох католицьких виробах подібний напис також є, проте написаний він латиною «INRI».

Ще однією вагомою  відмінністю гравіювання православних аксесуарів є написи «Спаси і Збережи» на тильній стороні виробу, а також поєднання букв ХС і IС, які розташовані біля правої і лівої руки Сина Божого. На католицьких хрестах подібні букви досить рідко зустрічаються, а їх тлумачення означає «Ісус Христос».

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
2
Любов
1
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій