Шакті, як і бог Шива, несе в собі дві сторони мирну і грізну. Відома під іменами Парваті і Ума, це мирна сторона богині. У цьому випадку її зображують поруч з чоловіком, виглядає вона як жінка з двома руками, ліва рука якої вільна, а в правій, вона тримає лотос. На зображеннях де вона представлена без чоловіка, у неї чотири руки в двох з яких знаходяться по лотосу, один червоний другий блакитний. Дві інші складені в варада і абхая — мудрі.
Інші прояви Шакті це Калі і Дурга. Порівнюючи ці два її різновиди відразу і неможливо подумати, що це одна богиня. Якщо Ума це віддана вірна і спокійна дружина, яка зображується одна, то Дургу дуже рідко можна зустріти, зображену, поруч з чоловіком. Зазвичай її зображують як воїна з шістнадцятьма або вісьмома руками, в яких знаходиться зброя, сидить вона верхом на тигрі або на леві. Одним з основних подвигів вважається її перемога над демоном биком, якого не зміг перемогти жоден напівбог. Основними її рисами вважається грізність і жорстокість, проте вона завжди виступає в захист напівбогів і людей.
Образ Калі більш суперечливий, ніж образ Дурги, вона вважається як би матеріалізацією гніву Дурги. Войовничість Калі спрямована проти всього сущого і в тому числі людей. На зображеннях вона представлена виснаженою жінкою, на шиї якої намисто з людських черепів, а з відкритого рота звисає язик, з якого капає кров її жертв. Але існує повір’я, що її можна заспокоїти, звернувшись до її материнських почуттів.
Калі поряд з богинею Дурга, в наші дні шанують в бенгалі, там вона є покровителькою. Не дивлячись на те, що всі дружини напівбогів іменуються Шакті, здебільшого, якщо не повністю, це ім’я асоціюється з дружиною бога Шиви. Гімалаї символізують ефір, тобто першоелемент, це фундамент всього світу. Саме тому Парваті — це символ субстанції, з якої складається світ. Саме з цього виникло друге її ім’я Ума, що означає «сяюча».
Ольга Степаненко