Народився у 256 році в Лівії. Навчався в Олександрії.
В Олександрійській церкві посвячений архієпископом Петром в диякони. Коли Петро Олександрійський помер, його місце зайняв Ахіла. При ньому був возведений в сан пресвітера. Арій входив до числа учнів Олександрійської богословської школи антіохійця Лукіана.
Сказати, що Арій вирізнявся вже настільки як оригінальний мислитель не можна, оскільки опертя робилося на богослов’ї Лукіана. Крім елементів лукіанського богослов’я, доктрина аріанства потрапила під вплив поглядів Орігена. Аріанством вноситься ієрархічне відношення іпостасей Святої Трійці. Тому Арій виходить з самого поняття про Бога як досконалої єдності.
Існуюче інше є чужим для Бога за сутністю, маючи при цьому нову сутність, так як Син Божий не може бути подібним до Отця. З першим, чим стикнувся Арій – питання визнання Ісуса Христа Сином Божим, що Він рівний з Отцем. Арій не погоджувався з такою думкою, оскільки вважав Сина Божого – творінням Отця, хоча створений раніше світу. Частина кліру йшла за пресвітером Арієм на Олександрійському соборі в 318 році.
Очолив собор олександрійський єпископ Олександр. Суперечки між ним та Арієм тривали до початку, адже Олександр займав на його думку більш правильну позицію. Для вирішення цієї проблеми імператор Костянтин Великий зібрав усіх представників духовенства на Нікейський собор у 325 році для покладення кінця дискусіям. Нікейський собор піддав забороні твір Арія «Бенкет» (θάλια) (дійшов до нашого часу, збережений в уривках).
Арій був справедливо звинувачений в єретичному вченні. Його вигнали в місто Іларію. Добиваючись його звільнення Євсевій Кесарійський стає в його захист.
У 336 році для покладення протистоянь між одною та другою стороною, візантійський імператор Констянтин викликає до нової столиці — Константинополя пресвітера Арія, задаючи тому пряме запитання, чи визнає він Нікейський символ віри. Арій дав відповідь імператору, що дійсно визнає. Арій дав клятву перед імператором.
Така новина засмутила православних, коли торжествували аріани. Ортодоксам довелося надіятися на Божу допомогу, щоб їхні молитви були почуті. При виході з імператорського палацу, йдучи по вулиці, в оточенні прихильників, Арій зупинився на майдані Костянтина. Пресвітер відчув болі в шлунку і запитав про знаходження відхожого місця.
У відхожому місці з нього випали нутрощі і відбулася кровотеча, внаслідок якої він помер.
Пегас