Сучасний термін «досократики» відноситься до грецьких мислителів, які жили і писали до Сократа з Афін, починаючи з Фалеса з Мілета і закінчуючи Архелаєм . Неясно, чи був Архелай насправді вчителем Сократа, оскільки він ніколи не ідентифікується як такий у працях Платона або Ксенофонта, обох першоджерела про Сократа.
Усе, що написав Архелай, було втрачено, і лише один фрагмент умовно приписується йому. Те, що відомо про нього, походить від пізніших філософів, таких як Секст Емпірік, Діоген Лаетський, Іполит Римський, Псевдо-Плутарх і Сімпліцій з Кілікії серед інших. Діоген Лаертський і Секст Емпірік стверджують, що Архелай був не просто «натурфілософом», який досліджував причини спостережуваних явищ, а також викладав етику. Насправді Діоген стверджує, що Сократ не винайшов свою етичну систему, а взяв її від Архелая, хоча це було оскаржено, як і більшість робіт Діогена, оскільки він ніколи не цитував своїх джерел і часто представляв чутки як факт.
Про життя та філософію Архелая відомо те, що він був учнем Анаксагора, який розробив свою концепцію єдиного, що розділяється на багато, але відкидав твердження свого вчителя про універсальний розум, який встановлює все речі в русі або, можливо, включив це твердження в свою систему, але в модифікованій формі. Можливо, він також розробив етичну систему, але, як зазначалося, це незрозуміло. Незважаючи на те, що він вважається останнім із досократиків, його часто пропускають у роботах на цю тему, оскільки про нього так мало відомо, а ці подробиці походять із набагато пізніших, а іноді й ненадійних джерел.
Іван Гудзенко