КультураРелігійні свята

День подяки — історія та традиції

Днем подяки прийнято називати одне із свят, яке насамперед відзначається багатьма світовими країнами, котре пов’язують з осіннім періодом (збір врожаю). Головною метою свята є подяка Всевишньому у Його допомозі з вирощення врожаїв, досягнення нації протягом усього року. Тому необхідно зауважити, що День Подяки має стародавню національну традицію. Переважно у  протестантських країнах цей день прирівнюється до біблійного свята Шавуоту.

Святкування цього свята у країнах різне, наприклад в США – у листопаді, Канаді – жовтні, Україні – середина вересня.

День подяки - історія та традиції

Офіційною датою святкування Дня Подяки вважається 17 вересня, відзначається у Всеукраїнському форматі. В Кореї його називають «святом врожайності та сім’ї» Чхусоком, Японії – вшановують працю один одного. Ізраїль відзначає день Шавуоту (50–й день після свята Песах), що асоціюється у них із закінченням жнив та з подією отримання від Бога пророком Мойсеєм Тори на горі Синай після єгипетського полону.

Два дні воно відзначається за межами Ерец Ісраелю. Голандія та Швейцарія проводять цей день інакше: наприклад проводять змагання по вирощенню найбільшого гарбуза. День Подяки також відзначають у деяких індійських штатах. У індійському штаті Гоа притримується такої традиції найбільше. Особливо це спостерігається серед християн цього штату.

Для американців та канадців воно є державним. З чим власне в американців пов’язане це свято, насамперед з історичними подіями XVІІ століття: збирання першого врожаю пілігримами в колонії Плімут внаслідок довгої голодної зими Нового світу. А тому четвертого четверга листопада американці збираються для відзначення загальнодержавного свята.

В США пам’ятають губернатора пілігримів Вільяма Брефорда, котрим була проголошена вдячність Богу за порятунок від суворої зими. Колоністи, яким вдалося вижити за рахунок індіанців, в знак вдячності влаштовують спільне святкування дня Подяки та бенкет.

В результаті посухи могли загинути люди, через це губернатор оголосив цього дня аби всі постилися і молилися. Внаслідок молитов пішов дощ. І у відповідь на їхні прохання відбулося проголошення Дня подяки 29 листопада. У XVІІІ столітті першим президентом США Джорджем Вашингтоном свято проголошене як національна подія, конгресом визначено відзначати це день 26 листопада. А в ХІХ столітті при президенті Авраамі Лінкольні День подяки стає офіційно державним національним святом і до того ж ще й вихідним.

Згідно легенди таке рішення Лінкольном прийнято завдяки письменниці Сарі Хейл, котра на протязі сімнадцяти років в адресу президента писала листи з проханням проголошення цього дня. Хейл отримала назву «матір Дня подяки».  Крім США, свято стає популярним і в Канаді. Відзначають його на місяць раніше, оскільки рання осінь. День подяки відзначено вперше англійським дослідником Фробішером — безуспішним шукачем північного  морського шляху в Китаї.

Шукач шляху опиняється не там, де потрібно, а в Ньюфауленді та Лабрадорі. Ним у ХVІ столітті засновується поселення, чиниться подяка Богу за життя у цій нелегкій морській подорожі до Нового світу. Коли ж в Канаду почали прибувати поселенці, святкова практика перетворюється в традиційну.

У 1957 році це свято в Канаді стає загальнодержавним, вихідним днем. Офіційне проголошення відбулося 1 січня цього року канадським парламентом. Прослідковується культура подяки як традиція ще в історичний період в більшості, у різних світових країнах.

День подяки в Україні

Сюди ж можна віднести Україну. Багато-чого перейнято від предків українців – слов’ян, наприклад ті ж самі Обжинки – період, який закінчується збором врожаю. А сам день носив назву «Свято жнив». Проте традицію було втрачено, День подяки переходить в загальнодержавне свято двох країн – Америки та Канади.

Не зважаючи ні нащо, євангельські християнські церкви в Україні зібралися і одноголосно вирішили запровадити традиційне відзначання дня, котрий назвали «Святом Жнив». Ця традиція охоплює сто років. У вересні євангельськими християнами цей день вшановується в церквах, щоб через богослужіння, молитви передати велику вдячність Богу Творцеві за дарований Ним врожай.

Сюди долучилися учасники святкування, представляючи інтереси Великобританії (депутат парламенту Прітчард), США (президент Християнського Центру Конгресу Роллер), віце-президент ПАРЄ Гілецькі,  а також свято відбулося за участі Блессінга, міс-Америки Террі Мьюс, екс-зірки національної баскетбольної асоціації Дролінгео, відомої на увесь світ людини-спікера Ніка Вуйчича, котрий прилетів в місто Київ для святкування Дня подяки. Починаючи з 23 вересня 2018 року на Хрещатику до цього свята долучилися відомі знаменитості -зірки Голівуду, серед яких актор Стівен Болдвін, не обійшлося без мотиваційного спікера Ніка Холла, британського співака Мартіна Сміта.

Свято має історію в три з половиною тисячі років, пов’язане з вдячністю народу Богу за визволення від рабського гніту Єгипту. Творець завжди нагадував людині про її порятунок і щоб вона завжди приносила Йому подяку.

Саме вдячність стає запорукою благословення та довгих років життя людства, водночас духом перемоги. У відзначенні Свята жнив народ дотримувався заповіді Господа Бога щодо принесення першого плоду в дім Господній. У біблійній християнській культурній традиції про це зазначається досить чітко і зрозуміло.

А тому християни віри євангельської стараються не відходити від неї, а навпаки намагатися реалізувати його на державно-суспільному рівні аби ці біблійні християнські цінності не втрачалися, а ще більше примножувалися в українському народі. Через те в християнські часи це стало символічним знаком, прикладом для наслідування іншими народами.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
3
Щастя
2
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Культура