БуддизмІсторія релігій

Сучасний Дзен в Японії

Говорячи про Дзен буддизм, необхідно зрозуміти його пов’язаність з японським мистецтвом. Японія не є винятком, оскільки школа дзен буддизму набула популярності та впливовості саме тут. 20% храмів – дзен буддистські.

Зароджується в ХІІ столітті. Своїм зародженням завдячує буддійському монаху Ейсаї, котрим  це вчення привезено з Китаю. Таким чином воно опинилося в Японії. Дзен буддизму довелося пройти складний шлях свого становлення  протягом багатьох століть, втім незмінними залишаються його принципи.

Сучасний Дзен в Японії

Виділяють  три школи японського дзен буддизму, які відрізняються своїми особливостями та історіями. Перше місце посідає школа Ріндзай. Виникає в Японії як перша школа дзен буддизму. Традиційно адептами школи слід вважати самураїв та впливу ідеології на утворення кодексу бусідо. Школа Ріндзай використовує коани – коротенькі оповідання-загадки, котрі  сприймаються інтуїтивно. Головна мета – надання учневі імпульсу, завдяки якому є можливість розуміння суті вчення та досягнення просвітництва. Адептами школи практикується медитація.

Друга позиція відводиться школі Сото. У ХІІІ столітті монах Доген привіз вчення школи Дзен з Китаю сюди. Згідно історичної довідки, дзен поширювався серед нижчих верств суспільства. Головна практика школи Сото – медитація дзен в сидячій позі.

Третя позиція займається школою Обаку. Її формування відбулося у ХVІІ столітті. Основоположником став китайський монах Іньюань Лунці. Школа має головний місцевий храм Мампукудзі (місто Удзі). Спочатку функції настоятелів виконували китайські монахи, а вже потім японські. Спостерігається сьогоденне читання сутр китайською мовою серед японців. Основною медитативною практикою  дзен буддизму виявляється медитація дзен в сидячій позі, хоч вона і притаманна для школи Сото , але входить в практику усіх дзен шкіл. Медитація дзен приділяє особливу увагу до правильної пози. Сьогодні  можна побачити здійснення медитації дзен на стільці.

Виникає питання: що роблять люди в момент сидячої медитації?  І ось тут можна побачити відрізнення медитації дзадзену від усіх інших. Якщо під час дзен медитаційних практик основна увага зосереджена на якомусь образі, думці, то в дзадзені важливо зберігати позу, слідкуючи за диханням. Значить тут відсутня мета досягнення. Ось тому і названий дзадзен «сидячою медитацією».  Адже у ній важливо пам’ятати про власне дихання.  З однієї сторони таке практика медитації є легкою, а з іншої – витрата часу, пройдуть роки, доки навчишся.

Якщо ж дивитися на Дзен в інституційному розвитку, то тут варто виділити три основні японські традиції: Сото, Ріндзай, Обаку. Домінуючими є перші дві, а менш – третя.  Наявне існування дзен – організацій, якими була привернена увага Заходу, серед них такі як Санбо Кьодан, а також Товариство ФАС (засновник Шінічі Хісамацу разом зі студентами Кіотського університету).

В такий спосіб Дзен почав поширюватись Японією на увесь західноєвропейській (Норвегія, Польща, Німеччина, Хорватія, Швейцарія) та континентальний світ (США).

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Буддизм

Буддизм

Сучасний буддизм

Буддизм, одна з найдавніших релігій світу, у сучасній ері зберігає свою актуальність та привертає увагу ...