Університет Наланда не відразу став відомим на весь світ, перш в його розвиток було вкладено багато праці буддійських ченців, і його діяльність багато в чому залежала від розташування індійських правителів.
Так як навчання в університеті, одяг і харчування для всіх студентів були безкоштовними, університет існував за рахунок коштів, виділених державою, а також пожертвуваннями місцевого населення. Розквіт Наланди прийшов на час правління династії Гупта, а потім династії Пала. Саме ці індійські династії посприяли поширенню буддизму в Індії та розвитку буддійських наукових центрів. Сам університет складався з комплексу храмів, навчальних будівель, студентських гуртожитків та бібліотеки на 9 мільйонів книг, які писалися самими ченцями і студентами.
Під час свого розквіту, університет об’єднав 2 тисячі викладачів і 10 тисяч студентів з усього світу від території сучасної Туреччини до Японії. Студентів навчали не тільки буддійським знань, а й граматики, риторики, образотворчого мистецтва, хімії, астрономії, практичної медицини, історії та філософії. При цьому ретельно вивчалася не тільки теологія, знання з інших дисциплін також були досить глибокими.
Університет був зруйнований під час Мусульманського завоювання Південної Азії. Для просування мусульманства був обраний насильницький шлях, і усі буддійські університети в Індії були знищені. Руйнуванням Наланди керував тюркський воєначальник Бахтіяр Халджі. В результаті нападу, викладачів і студентів спалювали живцем або обезголовлювали, а буддійські книги горіли кілька місяців. За легендою, ченці своїми тілами загороджували шлях загарбникам до книг, адже в бібліотеці Наланди зберігалися тисячі рукописів, на створення яких пішли століття. В результаті переслідувань, буддизм в Індії занепав. Буддійські монахи, рятуючись від гонінь, покинули Індію, багато хто з них повернулися в Тибет, де в XIV столітті відкрився новий науковий центр з тією ж назвою.
Руїни Наланди в Індії зараз становлять культурну цінність і щорічно це місце відвідують тисячі паломників. У планах відновити роботу університету до 2020 року.
Ольга Степаненко