Боги

Бог Яма

В індуїзмі Яма, син сонця Вівасвата, вважається божеством смерті і одним з 8-ми великих мирохранителів (локапалів). Він зображується червоно-синьо-зеленим з булавою в одній руці і арканом, яким він виловлює грішних, в інший. Яма роз’їжджає на лютому буйволі разом з парою чотириоких псів, які допомагають йому тягти в пекло грішників. Його супутниця — це сестра-близнюк Ями, а брат Ману — єдиний, хто пережив великий потоп. Вид Ями досить страшніший під стать його покликанням. На голові його підноситься корона або квітка.

Бог Яма

Його ім’я перекладається з санскриту як «Близнюк». Вважається, що він був першим померлим чоловіком на світі, і його смерть відкрила всім іншим шлях до миру мертвих, а він сам став провідником у  цей світ. З тих пір він бродить по світу, збираючи душі померлих і направляючи їх через річку Вайтарани, де над ними вершиться останній суд. Там їх чекає вірний соратник Ями — Чітрагупта, який записує всі життєві діяння і помисли кожної людини. Чітрагупта зачитує список Владиці Пекла, і той, проаналізувавши всі блага і погане, вирішує як вчинити з душею людини: чи відправити на Небеса, опустити в Пекло або дозволити відродитися знову. За це Яма отримав одне зі своїх прізвиськ — Цар Смерті і Справедливості. Індуси вважають, що душа постає на суд Ями через 4 години 40 хвилин після смерті.

Відомо чимало міфів, пов’язаних з Владикою пекла. В одному з них йдеться про Савітрі перехитрити божество. Вона просила Яву повернути її чоловіка з царства мертвих. На що бог смерті відповів їй, що згоден виконати будь-яке з її бажань, якщо тільки вона ніколи не буде просити про повернення чоловіка. Мудра жінка погодилася і побажала народити синів від чоловіка. Ямі не залишалося нічого крім як повернути чоловіка Савітрі в світ живих.

Ще одна цікава легенда пов’язана з дружиною Ями — смертною жінкою на ім’я Віджая. Вона жила в його обителі Ямапурі, але шлях у його південну частину для неї був закритий. Слід знати, що Яму називають також миродержцем Півдня, і саме ця сторона світла у індусів вважається несприятливою. Тому про смерть людини іноді згадують як про «Подорожі на південь». Одного разу Віджая вирішила послухатися чоловіка і, заглянувши в південну частину палацу, виявила там пекло і душу матері в муках. Дружина благала Владику Пекла відпустити її матір, що можна було зробити тільки шляхом жертвопринесення, здійсненого одним з родичів. В кінці кінців жертва була принесена, і Віджая возз’єдналася з матір’ю.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
1
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Боги

img-8 Боги

Бог Велес

Велес – один із богів пантеону у слов’янській міфології. Про нього у «Повісті минулих літ» ...
img-10 Боги

Зевс

В греческой мифологии высшим богом считается Зевс, наиболее известный как бог молнии. Сам он жил ...