Грецька міфологіяІсторія релігій

Гермес давньогрецький бог торгівлі та гімнастики

Гермес є богом торгівлі та гімнастики, а також покровителем мандрівників, юнацтва та атлетів. Відомий як посланник богів і провідник померлих душ в похмуре царство Аїда. А ще він заслужив славу відомого злодія. Гермес іноді жартував над богами, прикладами цього можуть служити злодійство їм скіпетра Зевса, тризуба Посейдона, меча Ареса і лук Аполлона. До речі, у останнього він вкрав не тільки зброю, а ще й корів. І сталося це незабаром після народження Гермеса.

Гермес давньогрецький бог торгівлі та гімнастики

Потайки від своєї матері Майї він вискочив з грота Кіллени, де недавно народився. Біля входу він зловив черепаху і зробив ліру з її панцира і гілок. Затягнувши її в печеру, Гермес понісся в бік Піерію, де паслися корови Аполлона. Викрадення відбулося успішно, але перш ніж відправитися з ними назад до печери, маленький бог прив’язав до їх копит гнучкі гілки з листям, які замітали сліди йдучих корів.

По дорозі він зустрів старого-виноградаря і дав йому корову, щоб той не видавав Гермеса. Старий радісно погодився і дав обіцянку мовчати. Але неспокійно було на душі у бога: чи стримає він слово? Щоб перевірити це, Гермес змінив обличчя і знову прийшов до старого. Бог пообіцяв йому бика і корову, якщо виноградар скаже, куди відправився хлопчик з худобою. Той, повагавшись, погодився і розповів йому все. Розсердився Гермес за те, що старий не виконав свою обіцянку і перетворив його за це в камінь, щоб той вічно стояв на просторах Беотии і пам’ятав, що за свої слова потрібно відповідати.

Потім він погнав корів в Пілос, де дві з них були принесені їм у жертву богам. Решта були заховані в печері, причому Гермес завів їх туди задом, щоб сліди корів вели не всередину, а назовні. Після цього він повернувся в грот Кіллени, де на нього чекала мати, і знову ліг в свою колиску.

Аполлон тим часом безуспішно шукав корів і незабаром натрапив на печеру, де знаходилися Гермес з матір’ю. Бог зрозумів, що маленький хлопчик щось знає, але той вміло викручувався. Тоді розлючений Аполлон схопив Гермеса і потягнув його на Олімп, на суд до Зевса. І, не дивлячись на хитрість маленького бога, громовержець наказав йому віддати корів його законному власнику.

Вирушили Аполлон з Гермесом до печери, де знаходилися корови, але перш  навідалися в грот Кіллени, де хлопчик взяв свою саморобну ліру. Коли Аполлон виганяв корів з печери, Гермес сів на камінь і почав на ній грати. Златокудрого бога вразили звуки ліри, і він віддав хлопцеві всіх своїх корів в обмін на неї. Потім Гермес винайшов сопілку, на якій він грав, коли пас їх.

Гермес фігурує ще в одній легенді — міфі про прикутого до скелі Прометея. Цього титана так покарав Зевс за те, що він вкрав у богів священний вогонь Знань і передав його людському роду. До цього люди були подібними лякливим тваринам — ховалися по своїх оселях, боялися один одного і не мали ніяких знань. А після подвигу Прометея вони почали жити як боги, знайшли безсмертя і не мали ніяких вад людського характеру. Хвороби, Смерть, Заздрість, Злість, Смуток, Ненависть, Жадібність, безсердечності та інші біди людства були укладені в скриньці, яку пізніше назвали скринькою Пандори. Між іншим, саме Гермес приніс її на землю. Але повернемося до Прометея. Він був віщуном, і тому Зевс не уклав його в Тартар. Адже титану було відомо, від чого громовержця можуть скинути з трону.

Зевс хотів дізнатися  про це пророцтво і багато разів посилав Гермеса, сподіваючись, що Прометей підкориться верховному богу Олімпу. Але той був непохитний і лише називав Гермеса дурним хлопчиськом. Втім, через багато років завдяки сльозам і благанням своєї матері Феміди він видав Зевсу таємницю. Громовержцеві не можна було одружитися на морській богині Фетиді, тому що від цього шлюбу народиться син, який стане сильнішим батька. Фетиду віддали в дружини герою Пелею, і у них народився син Ахіллес. Але це вже інша історія.

Ось і всі міфи, в яких Гермес є одним з головних персонажів. Він згадується і в багатьох інших легендах, але там його роль є незначною.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
2
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Грецька міфологія

img-8 Грецька міфологія

Геракл

Геракл – міфічний герой Стародавньої Греції, напівбог і напівлюдина. Батьком Геракла вважається Зевс – бог ...
img-9 Боги

Німфи . Хто такі Німфи ?

Німфи — жіночі божества в давньогрецькій міфології, хто уособлював природу. Їх культ зародився в Греції ...