Є два варіанти появи на світ цього божества. Перший з них говорить, що Гефест син Зевса і Гери, коли згідно з другим, він дитина тільки Гери, яка була незадоволена тим, що її чоловік породив Афіну сам.
Відомо, що серед усіх безсмертних він був єдиний, хто мав огидну зовнішність. Не володіючи досконалою красою, довгий час налаштовував проти себе інших богів. Крім цього, він ще був кульгавим.
Описано в одній із знаменитих частин «Іліади», як Гера, коли побачила, наскільки її дитина потворна, викинула її з неба. Вдарившись, він так і залишився кульгавим. Згідно з іншою легендою, Гефест каже, що він намагався захистити свою матір від гніву Зевса і за це був скинутий з Олімпу. Друга причина отримала найбільшу популярність, оскільки була описана віршами Мільтона.
Однак час, коли безсмертні не любили Гефеста вже давно минув. Зараз він для них незамінний як працівник, який створює відмінне житло і зброю. У майстерні йому допомагають «золоті діви», яких він сам викував як помічниць. Вони можуть пересуватися і виконувати прості завдання.
Пізніші поети часто оспівували кузню, яка розташовувалася під одним з вулканів. Згідно з повір’ям, саме коли Гефест починав невпинно працювати, тоді час від часу відбувалися виверження. Саме його кувалда ставала причиною появи лави, адже він був дуже сильним.
Спірне так само і особисте життя божества. Навіть сам Гомер давав різну інформацію. В «Іліаді» його дружиною була одна з трьох Грацій — Аглая, коли вже в «Одіссеї» він виявився одружений на Афродіті. Точно невідомо хто ж з цих богинь стала для нього законною дружиною, але популярний як перший, так і другий варіант.
Гефест вважався одним з найбільш миролюбних богів. Він не прагнув брати участь в суперечках і битвах інших безсмертних. Його поважали як на небесах, так і на землі. За легендами, саме він викував блискавки для Зевса і з його ж допомогою був страчений Прометей.
Гефест, як і Афіна, піклується про життя простих людей. Він протегує всім ремеслам, які несуть початок цивілізації, а особливо ковалям. Його настільки шанували в містах, що коли діти отримували громадянство, головним богом церемонії був саме Гефест.
Іван Гудзенко