ЖВЛЛітература

Іван Котляревський — основоположник сучасної літератури, громадський культурний діяч, драматург, поет

Народився   9 вересня  1796  року на Полтавщині.  Походив  з родини  дворянина – канцелериста.  Дитячі та шкільні  роки  Івана  Петровича  минули  на  річкою  Ворскла.  Від початку  його рідна Полтава  була полковим  містом,  в вже  потім – повітом  малоросійської губернії. А з утворенням  Полтавської  губернії  1802 року, розпочинається зріст та  впорядкування самого  міста.

Іван Котляревський  -  основоположник  сучасної літератури,  громадський  культурний діяч, драматург, поет

Стосовно  початкової освіти  Котляревського  відомостей  немає,  існують  припущення, згідно яких  він  отримав знання, навчаючись у  полтавській  парафіяльній  школі, очоленої дяком.  З  1780 по 1789 роки  —  навчається  в духовній семінарії міста  Полтава.  Згодом  залишив  семінарію так і не закінчивши  повний курс навчання. Виходить , що  до духовної  кар’єри  серце не лежало.  Проходить  службу  чиновника  у  губернських   канцеляріях  Полтави,  працює  приватним вчителем  в  родинах полтавських поміщиків.

В середині  1790  — х років  працює над поемою «Енеїда».  З 1976 по 1808 роки —  перебуває на військовій службі.  Входить до складу  армії Російської імперії, яка приймала  участь у війні проти Туреччини.  За неабиякі  здібності, хоробрість та відвагу  в битві, Котляревського  було нагороджено і присвоєно  звання капітана.  Без згоди  та відома  Котляревського  було  видано  перші три частини «Енеїди»  поміщиком із Контопу Максимом Парпурою (жив у Санкт — Петербурзі).  Автор  книги  не  дуже  був задоволений  такими діями  того,  хто  взявся за  її видання.

У 1810 році  — займає  в Полтаві посаду  наглядача  будинку,  у якому  виховуються бідні  дворяни.  З 1812 року – в період вітчизняної війни отримує доручення  по формуванні  п’ятого козачого полку.  Котляревський  отримує  відповідні військові доручення: відправлення  депеш  у Дрезден, Петербург, Кременчук.  Після   свого повернення до Полтави, займається  театральною діяльністю. Влаштовує  аматорські  вистави, безпосередньо  приймає  участь  у ній, виконуючи комедійні  ролі.

У 1816 році —  займає посаду директора театру у Полтаві.   Зустрічається  з талановитим актором Щепкіним,  викупив з  гастрольної  трупи Штейна. Пише  п’єсу «Наталка-Полтавка», потім «Москаль-чарівник».  Постановка   п’єс  здійснювалася  1819 року. Разом із Щепкіним розпочинають театральну  діяльність, яка триває з 1818 по 1821 рік.  Котляревський  мав обізнаність  у культурно-мистецькому  житті,  підтримує  тісний зв’язок  з журналістами, науковцями, письменниками. До того ж  добре розбирався  у старовинних  пам’ятках,   фольклорі українського  народу та етнографії зокрема.

Допомагає  в роботі  історику-етнографу Бантишу – Каменському , автору  «Истории Малоросии» та іншим. У 1821 році —  обирається  як постійний почесний   член «Вільного товариства любителів російської  словесності». У 1827 році —  обирається на посаду  опікуна  притулку для  бідних. У 1835 році  —  захворів і змушений був  залишити  військову службу та піти у відставку.  Котляревський  не завжди виходив  з дому, друзі та знайомі  відвідували його.  Перед  смертю дав  вільну свободу двом кріпацьким сім’ям,   розподілив  майно  між  родичами  і знайомими.

Іван  Котляревський  помирає  29 жовтня  1838 року.  Поховання  відбулося  на місцевому  кладовищі  в Полтаві.  Багато  людей  супроводжувало тіло  письменника , висловлюючи глибоку шану та  вдячність  українському гуманісту.

На  його честь  спорудили  памятник,  який  у свою чергу спирався на чотиригранний постамент,  де на мідній  дошці  зробили таки  напис: «Майор Іван Петрович Котляревський, укладач «Енеїди на малоросійському наголосі» .  Відомим скульптором   Позеном було зроблено пам’ятник Івану Котляревському, а його відкриття відбулося  30 серпня  1903 року.  В урочистостях  взяв  участь Михайло  Коцюбинський, охарактеризувавши  класика  української літератури Котляревського як  людину, чиє слово, немов  фенікс з попелу   воскресло  і поширилося  по всьому світі завдяки його творам.

Богдан Стрикалюк

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:ЖВЛ

ЖВЛ

П’єр Гассенді

П’єр Гассенді — відомий філософ і астроном, народився  22 січня 1592 року в Провансі. Він ...
ЖВЛ

Йоганн Кеплер

Йоганн Кеплер народився в Штутгарті  27 грудня 1571 року. Його батьки Генріх і Катаріна Гульдельманн ...