Історія релігійХристиянство

Релігійні погляди голови Англіканської церкви, архієпископа Кентерберійського Джастіна Уелбі

ііііЖиттєвий шлях голови церкви Англії Джастіна Велбі пройшов тривалий час випробувань та різних несподіванок долі, доки його роль та постать не постане в ролі єпископського керманича найбільшої конфесії Великої Британії. Його слово та проповідь звернена до вірян висвітлюють актуальні події сучасного суспільства, тим самим доводячи до самої церкви, що час, в який живе християнська церква – унікальний і потребує правильного і адекватного розуміння усіх процесів, що тривають довкола.

Відповіді, які дає архієпископ Джастін Велбі не є однозначними в оцінюванні секуляризованого суспільства Англії, та західноєвропейського світу, для якого віра в Бога та церква втрачають авторитетність та відіграють усе меншу роль в сучасному світі. З одного боку, це так чи інакше має вплив на переконання архієпископа, з іншого – це дає змогу англіканській церкві виробити стратегічний курс соціальної доктрини, яка стане критерієм розуміння перспективи Церкви Англії в майбутньому.

Суспільна позиція нинішнього курсу англіканської церкви у Велбі сформувалася не одразу. Його біографічні відомості щоразу підкреслюють важливу деталь про те, що прагнення служити Богові та ближньому стали основним лейтмотивом його активної участі в церковному житті.

Народився майбутній архієпископ Кентерберійський в Лондоні, в Британській столиці 6 січня 1956 року. Його батькові також судилось долею і Богом народитись у Лондоні, проте батьки Велбі переживають дуже багато сімейних негараздів та кризу відносин: у 1959 році, батьки Джастіна Велбі – Гевін та Джейн офіційно подають на розлучення, і тому мати одружується вдруге вийшовши заміж за банкіра та директора банку Чарльза Вільямса.

Отчим майбутнього предстоятеля англіканської церкви мав квакерське походження. Доля батька виявилась трагічною: в стані відчаю та алкогольного сп’яніння помирає у 1977 р. Прабатьки Велбі були німецькими мігрантами єврейського походження: в період першої світової війни, дід змінив своє єврейське прізвище Вайлер на Велбі займаючись продажем предметів розкоші.

Навчаючись Велбі завершив ряд навчальних закладів вивчаючи теологію, юриспруденцію, філософію. Завершивши Ітонський коледж, а пізніше один з найпрестижніших навчальних закладів Британії Трініті – коледж, в якому навчався відомий фізик Ісаак Ньютон, Велбі отримав ступінь  бакалавра мистецтв в галузі історії та права у 1978 році.

Протягом тривалого часу, близько одинадцяти років, Велбі працював у нафтовій бізнес-компанії, що належала французькій фірмі «Elf Aquitaine», яка була заснована в Парижі. З 1984 р. – Велбі стає скарбником, секретарем у фінансових питаннях компанії «Oil PLC», що в Лондоні. В цей час, Велбі відчув свою потребу в Бозі та церкві. Він усвідомив велике значення віри в його житті для того, щоб допомагати суспільству крізь призму Бога та церкви. Відчуваючи поклик до пастирського служіння в англіканській церкві, Велбі покинув посаду керівника фінансової компанії у 1989 році. Вважається, що до цього рішення підштовхнула подія гибелі його семирічної доньки. Переживаючи емоційну кризу, в церкві Велбі знайшов порятунок для власної душі.

Однак слід підкреслити факт, що 1989 рік не є початком духовного звершення Велбі.  Майбутній архієпископ Кентерберійський раніше був помічений в англіканському середовищі. Ще в період роботи у нафтовій компанії, Джастін Велбі був світським лідером однієї з англіканських організацій.  Відчуваючи внутрішнє покликання до пастирського служіння, Велбі продовжує своє навчання в період 1989 – 1992 рр. отримавши теологічний фах тим самим готуючись до прийняття сану в коледжі св. Іоанна отримавши пастирський диплом, а також ступінь бакалавра спеціалізуючись на проблемах етики.

Після рукопокладання в диякони, Велбі з 1992 р. служить дияконом у єпархії Ковентрі близько 15 років. Маючи нагоду служити там, Джастін Велбі служив в Нанітоні капеланом у церкві Всіх святих, а також в церкві св. Діви Марії три роки в період з 1992 – 1995 рр. В подальшому до 2002 р. – у храмі св. Михаїла.

Поворотним моментом у житті архієпископа стала обранням його 21 березня 2013 року на пост примасу церкви Англії.  Церемонія посвяти проходила за середньовічною традицією згідно з якою колегія каноніків з 35 чоловік, яка складалась з кліриків та мирян Кентебрері провела виборче зібрання в будинку настоятеля Кентерберійського собору, побудованого у XIV ст. Згідно з британською традицією, отримати офіційно статус – кво голови Церкви Англії стає можливим лише після офіційного затвердження британським монархом. Згідно з традицією, на цю церемонію, сам Джастін Велбі запрошений не був. Провів процедуру обрання нового примаса церкви Англії представник настоятеля, декан Кентерберійського собору Робера Вілліса. Цікавим залишається також і той факт, що каноніками першоієрарх, голова Англіканської церкви обирається без жодної альтернативи. Таким чином, у виборчому бюлетені, було записане лише одне прізвище Велбі як достойного кандидата. Отже, 21 березня 2015 року, Джастін Велбі продовжив англіканську традицію, очоливши церкву як 105 Архієпископ Кентерберійський.

Будучи Архієписком, Джастін Велбі переглядає суспільну концепцію церкви даючи відповідь на злободенні питання, які турбують не лише церковне середовище, але й світське суспільство. Англіканського Архієпископа турбує питання майбутнього не лише Англіканства, але й християнської церкви в цілому. Архієпископ Велбі проводить міжконфесійну зустріч з Папою Римським Франциском. Результат діалогу був досить позитивним. Голова церкви Англії Велбі прокоментував паулінському виданню «Ісус» наступне: «Нам потрібно звершувати кроки в одну напрямку один до одного з любов’ю, однак, при цьому розуміючи відмінності у доктринах». Така подальша співпраця допоможе церкві рухатись у правильному напрямку серед суспільних викликів сучасного світу щодо евтаназції, гомосексуалізму, бідності, рабству в країнах, що розвиваються, тощо.

Особливе занепокоєння Джастіна Велбі  викликає становище християнської церкви в країнах, в яких діють закони шаріату і панування ісламізму. Його тривожать чутки про смерть сотні, а подекуди тисячі християн тільки тому, що вони сповідують Христа. У пасхальній проповіді 2015 року Джастні Велбі закликав усіх християн будь яким ненасильницьким методом протистояти гонінням церкви в сучасному світі, які зростають.

Архієпископ підкреслив також і той факт про те, що навіть у т. зв. «християнських» країнах парафіяни і в цілому віруючи люди переживають багато труднощів за свою віру. Торкаючись цієї теми в пасхальній проповіді, Велбі згадав про смерть християн в Сирії, про напад та вбивство християнських студентів університету в Кенії, а також групи християн – коптів, які прийняли мученицьку смерть за Христа в Єгипті з рук джихадистів. Що бажав сказати цими словами Велбі? Він підкреслив важливість донесення звістки про життя та воскресіння Христа усім людям не боячись нічого.  Основне робити це зі справжньою добротою, лагідністю та щедрістю. При цьому не важливі, як зазначає голова англікан, ні політичні переконання людини, ні стать, ні сексуальна орієнтація тощо.

Джастін Велбі назвав студентів Кенії, що прийняли від ісламістів смерть заради Христа справжніми мучениками церкви. Він стверджує, що число тих християн, котрі заради своєї віри стають мучениками з кожним роком зростає, а церква стає як і першому столітті мученицькою в сучасному світі. Ситуація, яку переживають християни в Єгипті, Пакистані, Лівії, Саудівській Аравії, Північній Кореї змушують єпископа виробити певну концепцію висвітлення даної проблеми, а також мирного вирішення проблем релігійного фанатизму та релігійних конфліктів. Велбі закликав церкву  Англії застосувати сили проти «Ісламської держави». З посиланнями на «Інвікторі.ком», а також «Крістіан Пост», Велбі заявляє: «Нині ведеться боротьба на рівні душі та серця, а не лише у відношенні зовнішніх проявів…ми повинні виділити увагу і переосмислити наші цінності,  тому що це так важливо, наскільки важливо втихомирити це терористичне огрупування». Переосмисливши події сучасної християнської церкви, Велбі закликає до припинення будь яких міжрелігійних конфліктів та ворожнечі: «Релігійне насилля повинно бути відкиненим, тому що таке явище трапилось в результаті фальшивих нав’язаних переконань, бажань та ілюзій…».

Трагедія, що трапилась нещодавно в Парижі стривожила Велбі такою мірою, що багато Інтернет ЗМІ, а також інші періодичні видання опублікували факт, що Архієпископ Кентерберійський перестав вірити в Бога.  З цього приводу Велбі довго спілкувався з журналістами для «Сонгс оф Прайс» спростовуючи ці чутки. Велбі мотивував перекручення таких фактів світським ЗМІ, оскільки весь умонастрій щодо паризької трагедії використовувався 43 Псалом. Велбі коментує: «Псалмоспівець запитує в Бога у 43 Псалмі, чи ж не спить Він і тим самим робить закиди Богові щодо неспроможності Його втрутитись у справи визволення Ізраїля». Саме такими словами Велбі намагається охопити весь жах трагедії, що потрясла до глибини душі не лише жителів французької столиці, але й увесь світ. Англіканський лідер стурбований злочинністю та тероризмом, що почав бродити вулицями Парижу. Уроки паризьких атак, як підкреслює Архієпископ повинні надати нам зрозуміти, що попри всю трагічність цих подій, церква повинна щораз більше усвідомлювати свою відповідальність миротворчої справи, а також робити усе задля подолання конфліктів в соціумі.

Точка зору Англіканського єпископа стосується на не менш важливу проблему – концепції щодо гомосексуалізму. І хоча Архієпископ заявляє про те, що церква повинна обов’язково проглянути власну точку зору на дану проблему словами «подобається нам чи ні, а в революції сексуальності відбулась революція», однак все одно стверджує, що визнання гей – шлюбів становить серйозну загрозу не лише для західного світу, але, насамперед, там, де християнська церква переслідується. Визнання церквою гей – шлюбів, як вважає, Джастін Велбі, загрожує посиленню жорстоких переслідуванню християн в північній Нігерії, Південного Судану, Пакистану. На рівні буденного світогляду в цих країнах християнство дуже часто асоціюється з культурою гомосексуалізму, яка приходить з західної Європи. Приводом для такої заяви Велбі став факт проголошення можливості реєструвати одностатеві шлюби у Велсі 19 березня 2014 року. Отже, завдяки мудрого слова Джастіна Велбі, офіційна позиція Англіканської церкви щодо розуміння шлюбу залишається адекватною та тверезою: «шлюб – це союз чоловіка та дружини».

Роль Архієпископа Англіканської Церкви Джастіна Велбі  — це свіже послання для сучасного світу сповненого негараздів та духовних хвороб. Джастін Велбі в англіканстві – це спроба пастирським словом торкнутись до сильних світу цього для усвідомлення того, куди ми йдемо і за чим слідуємо. Пастирські послання, інтерв’ю, оригінальне аналітичне мислення, а також здорові та правильні висновки рухають Англіканську Церкву в позитивному напрямку. Сподіваюсь, що конфесійні погляди Джастіна Велбі будуть віддані тисячолітній традиції церкви, авторитету Святого Письма та здорового глузду з огляду на зміни в сучасному світі.

Євген Распопов

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0
Євген Распопов
Український релігієзнавець, автор та редактор наукового порталу Філософія і Релігієзнавство

    Интересно почитать:

    Также в категории:Історія релігій

    Історія релігій

    Чен Тао

    Чень Тао, або «Справжній Шлях», є унікальною новою релігійною течією, заснованою Хон Мін Чен у ...