Ашока, або Ашока Великий, є відомим правителем імперії Мауріїв (273-232 роки до н.е.). Імперія Мауріїв представляла собою держава Стародавньої Індії. Ашока Великий відомий в першу чергу тим, що підпорядкував собі більшу частину Південної Азії. Якщо подивитися на сучасну географію, то ці межі починаються від Афганістану і простягаються до Бенгалії. Крім того, Ашока був одним з найвідоміших розповсюджувачів релігії буддизм.

Імператор Ашока - великий популяризатор та покровитель Буддизму

У дитинстві Ашока був рухливою і жвавою  дитиною. З малих років захоплювався полюванням, а потім виріс майстерним мисливцем. Ашока не просто так став правителем імперії Мауріїв. Відомо, що його дідусь, Чандрагупта Маурья, був першим правителем, а також об’єднувачем цієї імперії. В історії йдеться, що Ашока не був  гарний, але зате відрізнявся хоробрістю і доблестю. Його сильно любив і шанував простий люд.

Ашока Великий був чудовим правителем. Шакья Кумарі, дочка багатого купця, на якій він одружився, народила йому двох спадкоємців. Ашока за свої роки правління побачив безліч повстань і воїн, незважаючи на свій юний вік. Спочатку Ашока заспокоїв повсталих громадян Таксіли, які були проти Магадхі – майбутнього правителя. Протягом багатьох років вів війну з Калінгой, в якій здобув перемогу. Ця війна посприяла до зміцнення і посилення імперії.

Після проведених воєн Ашока Великий захотів покаятися. У цей момент він приймає буддизм і займається зміцненням віри. Після прийняття віри Ашока наступні роки був мирянином. Разом з вченими того часу він працював над створенням шкіл ортодоксальних і єретичних напрямків. Незважаючи на те, що Ашока був покровителем буддійської громади, буддизм він не проголосив державною релігією. Він не хотів насильно об’єднувати всіх людей і нав’язувати їм нову релігію, адже відомо, що на той час існувало безліч сект.

В останні роки правління Ашока тісніше спілкується з буддистською громадою і навіть конфліктує з аджівіками і джайнами. У цей момент відносини між істинними буддистами і представниками іншої віри ускладнюються. Крім того, конфліктували між собою навіть послідовники різних буддійських шкіл. Саме в цей момент Ашока Великий видає указ про боротьбу проти розкольників, щоб уникнути подальших повстань і конфліктів. Таких людей слід назавжди вигнати з буддистської громади. Після цього Ашока закликає ченців вивчати буддійські тексти, які були присвячені дисципліні.

Ашока являє собою першого імператора Індії, який оцінив значимість буддизму. Адже ця релігія сприяла зміцненню імперії, а також широкому поширенню релігії.

За історичними джерелами цар Ашока настільки віддався буддійській громаді, що одного разу розтратив всю державну скарбницю під час щедрих пожертвувань з метою подальшого розвитку навчань Будди. У цей момент спадкоємцем престолу стає онук Ашоки – Сампаді або Сампраті.

Формально Ашока залишався імператором, але все ж більше не міг розпоряджатися державною скарбницею. І всі  його накази залишилися в минулому. Деякі джерела говорять про те, що новий правитель не був  прибічником буддизму, а був послідовником іншої релігійної течії – джайнізму. Крім того, Сампаді підтримували багато сановників. У цей період в імперії Мауріїв спалахують великі повстання, плетуться інтриги при дворі.

Відомо, що наступним спадкоємцям імперії не вдалося втихомирити населення держави. Надалі внаслідок змови, яка відбулася в 180 році до н.е. імперія Мауріїв впала.

Іван Гудзенко