Бутан маленьке  буддійське королівство, яке сховалося в Гімалайських  горах. Традиційно більшість европейців не знають, де знаходиться Бутан, і яка там релігія є пануючою.

Королівство Бутан є буддійською країною, у якій державною релігією є тантричний буддизм (школа Друкпа Кагью) . Порівняно з сусідніми державами буддизм в Бутан прийшов відносно недавно, але став головною релігією. До буддизму у Бутані абсолютно панувала тибетська традиційна релігія Бон.

За легендами королівства Бутан тут прововідував великий засновник тибетського буддизму Падмасамбхава. Також відомо, що на території Бутану жив великий учитель школи тибетського буддизму «Ньингма» Пема Лінгпа.

У XVII столітті в Бутані остаточно встановився тибетський  варіант Ваджраяни, хоча і досі чимало бутанців виконують також традиційні ритуали релігії Бон.

Буддизм у Бутані

До ХХ століття королівством Бутан керували два лідери, один був духовним, інший світським.  Духовний лідер, або інакше Дхарма – раджа (король Закону), був перевтіленням одного із перших  буддійських  місіонерів королівства Бутан Шапдарунга Рінпоче . На відміну від тибетської традиції, де інкарнацію того чи іншого Лами, Рінпоче чи Кармами шукають серед усіх новонароджених дітей по цілій країні, то у Бутані, інкарнацію Дхарми з Раджи обирали з правлячої династії.

Варто відмітити, що бутанці також, визнають Далай – Ламу духовним лідером, але велику прихильність народу також мають лідери інших буддійських шкіл ньінгма і кагью. Світський же лідер королівства Бутану Махараджа вибирається із відомих дворянських династій Західного та Східного Бутану, і бутанці вірять, що усі світські володарі «країни щастя» (Бутан) є реінкарнацією Пеми Лінгпи.

У сучасному Бутані 70 відсотків населення сповідує тибетський буддизм, 25 відсотків індуїзм, і 5 відсотків іслам.

Ольга Степаненко