Конкурс "Людина та людяність"

Життя людини без успіху приречене на поразку.

zmin3Незважаючи на те, що цифровий світ сьогодні надає доступ майже до будь-якого виду інформації та міжособистісної комунікації (це мало б сприяти автентифікації індивіда), сучасна людина – ізотопічна система без генуїнного погляду на речі й явища.

Нагадаю, що ізотопи – це різновиди атомів хімічного елемента, електричний заряд ядра яких однаковий, а маса різна. Тобто, ізотоп – це похідна, унікальною характеристикою якої є лише її маса.

Homo contemporaneus («людина сучасна») являє собою сукупність ізотопів не одного хімічного елемента, а багатьох. Іншими словами, людина є тим, ким тільки можна, але не собою. Одиницям вдається бути чи стати сутнісним елементом періодичної історії людства.

Якого б віку не була людина, чоловік це чи жінка, до якого б соціального прошарку вони не належали, всіх їх нині хвилює триєдина влада над ними: їжа, гроші та успіх.

Їжа. В наш час кожен може дозволити собі похід в паб, кафе або навіть ресторан; бути прихильником певної кухні, купувати продукти в магазинах чи на ринку, сповідувати вегетаріанство… Тема здорового харчування нарешті настільки увійшла в наше життя, що, здається, ми перевершили у знаннях дієтологів і впевнено тримаємо курс на покращення нашого генофонду. А споживання органічних продуктів має ледве не сакральне значення за аналогією амброзії – їжі давньогрецьких богів, яка нібито надавала їм безсмертя.

До того ж, я глибоко поважаю вибір вегетаріанців, бо будь-яка відмова від чогось заради виправданої мети трактується мною як найвищий прояв людяності.

З іншого боку, синонімом їжі стали калорії, які обов’язково потрібно «спалити» у стінах фешенебельного спортзалу чи фітнес-клубу як данину невідомо кому. Запасатися жиром де-факто дозволено тільки тваринам, які залягають в сплячку, а до людей, які порушують цей неписаний закон, застосовуються заходи, що обмежують їхню життєдіяльність, як-то: мовчазна зневага та презирство.

Погодьтеся, що XXI століття – це епоха сексу та вульгарності, коли «красиве» тіло буквально супроводжує всюди: у рекламі, відеокліпах, на вулиці… Як на мене, в таких реаліях варто не забувати, що в здоровому тілі має бути здоровий глузд.

Гроші. Відомо, що життя прожито не даремно, якщо людина посадила дерево, звела будинок та виростила дитину. Сьогодні змістовне наповнення вищенаведеного вислову дещо змінилося: життя вдалося, коли маєш нерухомість у місті й за містом, автомобіль, роботу з хорошим доходом, а твої діти вчаться або мешкають за кордоном (як варіант, їх взагалі нема). Не важко помітити, що нове тлумачення містить в собі перелік речей, які купуються та продаються. А згадка про посадку дерева і виховання дитини упущена. Подібне зміщення акцентів наділяє сучасну людину такою особливістю як меркантильність, що ототожнюється з увагою (саджання дерева задля демонстративності перед публікою) та любов’ю (найм репетиторів, гувернанток, няньок задля покращення знань та поведінки дитини). Тому й не дивно, що дівчатка ще зі школи мріють не про принца на білому коні, а про бізнесмена на білому «Рorsche».

Є гроші, зароблені чесною працею. Найчастіше власники саме цих грошей добре розуміються на ціні людських зусиль, страждань, поневіряння та щастя.

Найбільша користь від грошей – благодійність, тому жертвувати необхідно від чистого серця, по можливості анонімно та з невпинною думкою про нужденних, щоб це справляло враження милосердя, а не відкупу від громадськості.

Успіх. Життя людини без успіху приречене на поразку. Щоденні й довгоочікувані, маленькі й великі, над собою і над кимось, в певній галузі чи в особистому житті, перемоги циклічним чином формують біографію та мимоволі дають відповідь на споконвічне питання для кожного: «В чому сенс життя?».

Сьогодні досить легко можна прокинутися знаменитим, але так само легко й швидко можна втратити своє добре ім’я. Жалюгідними й небезпечними виглядають спроби тих, хто займається «самопіаром», вважаючи, що про його геніальність мають дізнатися вчасно та віддати належну шану. Водночас, не слід плутати «самопіар» з альтруїзмом, так би мовити: бажанням поділитися корисними знаннями та досвідом з іншими. Найголовніше в цьому всьому – не втратити відчуття реальності й правди.

Коли людина ставить перед собою якусь мету, не завадить поміркувати над тим, що для неї важливіше – процес досягнення цієї мети чи апробація досягнених результатів суспільством.

Нині надзвичайно модно бути успішним. Успіхи колекціонуються та при нагоді ними хизуються. Що для одного може бути успіхом, для іншого – провалом. Втім, якою б не була мода, традиційно справи набагато красномовніше говорять про людину, аніж вона про себе.

Замість епілогу. Під впливом століть, науково-технічного прогресу, моралі та законів людина змінюється, що є цілком очевидно та нормально. Незмінним залишається поняття людяності, під чим мається на увазі доброзичливість, чуйне ставлення до інших, увага до чужих потреб, здатність до співпереживання, гуманність… Людина то наближається, то віддаляється від прототипу своєї взірцевості, але завжди тримає його у полі свого зору.

Артеменко Євгенія

Київська обл., Рокитнянський р-н, с. Шарки

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Навіщо сучасній людині Бог?

Сучасний світ носить динамічний характер, він вимагає від людини постійної активності, постійного руху і розвитку. ...