Філолай був учнем Піфагора, який підкреслював важливість числових угруповань. Особливо його цікавили властивості, властиві декаді, сумі перших чисел. Учень Платона Спейсіпп відтворив вчення про перших чотирьох числах з книги Філолая. Однак збереглися лише фрагменти його творів і припущення про те, що філософ був першим систематизатор піфагорейства, широко заперечується.
Фрагмент 1. «Гармонія, як правило, є результатом протиріч, бо це єдність множинності і угоду розбіжностей».
Фрагмент 2. «Природа світу — це гармонійне поєднання кінцевих і нескінченних елементів. Подібним є сукупність самого світу і всього, що в ньому міститься. Всі істоти обов’язково кінцеві або нескінченні або одночасно і ті, і ті. Але всі вони не можуть бути тільки нескінченними ».
Фрагмент 3. «Всі речі містять число, бо очевидно, що ніщо не може ні мислитися, ні пізнаватися без числа. Воно має три види: парний, непарний і парно-непарний (отриманий при змішуванні двох попередніх). Кожен з них сприйнятливий до численних різновидів ».
Фрагмент 4. «Суть речей вічна. Це унікальна і божественна природа, знання якої не належить людині. Без втручання гармонії формування порядку світу неможливо ».
Філолай стверджував, що в основі всього лежить роль граничного і безмежного, які об’єднуються в гармонію. Йому приписують створення теорії про те, що земля не є центром всесвіту.
Відповідно до джерел помер філософ після 400 р. до н.е.
Іван Гудзенко