Історія релігійРелігія

Юпітер — головний бог давньоримського пантеону

Юпітер, головний давньоримський бог, займав центральне місце в римській релігії та суспільному житті. Етимологічно тотожний грецькому Зевсу (корінь *diu*, що означає «світлий»), Юпітер був богом неба. Його культ був поширений по всій Італії, де йому поклонялися на вершинах пагорбів та у великих храмах. Юпітер уособлював силу, правосуддя та моральну доброчесність, а його образ залишався незмінним упродовж всієї римської історії.

Епітети та ролі

Юпітер - головний бог давньоримського пантеону

Юпітер мав численні епітети, які відображали його різноманітні функції та аспекти. Один із найдавніших його епітетів — Луцецій («Світлоносець»), що підкреслювало його зв’язок з небом і світлом. Пізніша література зберегла цю ідею в таких фразах, як «sub Iove» («під відкритим небом»). Як Юпітер Еліцій, він був умилостивлений особливим ритуалом для викликання дощу під час посухи; як Юпітер Фулгур, він мав вівтар на Марсовому полі, і всі місця, у які вдарила блискавка, ставали його власністю та охоронялися від профанів круглою стіною.

Поклоніння на вершинах пагорбів

По всій Італії Юпітеру поклонялися на вершинах пагорбів. Одним із найважливіших центрів його культу був Альбан-Хілл на південь від Риму, де Юпітер Латіаріс був центром ліги 30 латинських міст, до якої спочатку належав і Рим. У самому Римі на Капітолійському пагорбі знаходився найстаріший храм Юпітера, де існувала традиція його священного дерева, дуба, спільного для поклоніння як Зевсу, так і Юпітеру. Тут також зберігалися «lapides silices» (галька або кремінь), які використовувалися в символічних церемоніях «fetiales», римськими священиками, що офіційно оголошували війну або укладали договори від імені Римської держави.

Моральний захисник

Юпітер був не тільки великим божеством-захисником римської раси, але й уособлював чітку моральну концепцію. Він був відповідальний за клятви, угоди та ліги, і саме в присутності його священика відбувалася найдавніша і священна форма шлюбу (confarreatio). Менші божества Dius Fidius і Fides, можливо, спочатку були ідентичними й тісно пов’язаними з ним. Юпітер залишався пов’язаним з почуттям обов’язку та справедливості протягом усієї римської історії. В «Енеїді» Вергілія Юпітер, хоч багато в чому грецький за образом, все ще виступає як великий захисник, що тримає героя на шляху обов’язку (pietas) перед богами, державою та родиною.

Храм на Капітолії

Особливого значення набув культ Юпітера наприкінці ранньої римської монархії з побудовою знаменитого храму на Капітолії. Цей храм був присвячений  Юпітеру Оптимусу Максиму (тобто найкращому та найвеличнішому з усіх Юпітерів), і з ним пов’язували Юнону та Мінерву. Поєднання трьох божеств в одному храмі було характерним для греко-етрусського впливу. Свято освячення храму припало на 13 вересня, коли консули спочатку вступали на посаду в супроводі сенату та інших магістратів і священиків. Вони приносили Юпітеру білого вола, його улюблену жертву, і дякували за збереження держави протягом минулого року.

Роль під час Римської республіки та імперії

Протягом усієї Римської республіки культ Юпітера залишався центральним релігійним культом. Пізніше, під час імперії, нові засновники, такі як Август, вважали його своїм божеством-захисником. Август інтегрував культ Юпітера з імперською владою, зробивши його божеством-захисником правлячого імператора як представника держави. Його поклоніння поширилося по всій імперії, залишаючи глибокий слід у римській культурі.

Висновок

Юпітер був центральною фігурою римської релігії, уособлюючи силу, справедливість і моральні принципи. Його культ і храми, особливо на Капітолійському пагорбі, залишалися головними осередками римського релігійного життя протягом століть. Як захисник римської держави та імператора, Юпітер відіграв ключову роль у формуванні римської ідентичності та культурної спадщини, яка залишається важливою і до сьогодні.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій