Ставлення до ваххабізму було швидше негативним, їх критикували за затятий фанатизм і вузьке мислення. Сучасниками порівнювали це відгалуження ісламу з протестантизмом. Ваххабітів недолюблюють за їх заперечення Корану. Справа в тому, що ваххабіти переінакшують істинний Коран, і вважають, що до Абд аль — Ваххаба Святе письмо було неправильним.
Прихильники традиційного ісламу вважають, що ваххабіти використовують свою релігію для «прочищення» умів населення, щоб звертати їх в рабство і виманювати гроші. Мусульмани критикують ваххабітів за те, що ті, своєю поведінкою, принижують іслам в очах людей не пов’язаних з даною релігією. Ваххабізм засуджується за їх різкість переконань, за різні руйнування тих же самих мечетей, розграбування їх, вбивства людей.
Спочатку ваххабіти вели свою просвітницьку діяльність тільки на території аравійського півострова. Потім, сподіваючись на загальне схвалення мусульман, вони почали відправляти місіонерів в Мекку і Медину. Саме тому, їм навіть заборонили здійснити хадж (священне паломництво).
Мабуть образившись на це, врешті-решт ваххабіти увірвалися в Мекку і розграбували її. У відповідь, еміри Єгипту і Туреччина напали на вже сформовані на той час державу саудитів і розгромили її. Навіть таке поняття як «джихад» ваххабіти трактували по своєму. «Священну» війну вони пропонували вести не тільки проти людей іншої релігії, а й проти мусульман не дотримуються їх поглядів. Ідеї Абд аль — Ваххаба підтримувало більше бідне населення, ніж знать. Ідеї ваххабізму пропагують рівність всіх і відсутність соціальних класів.
Після створення такої держави, як Саудівська Аравія радикальні ідеї ваххабізму заважали розвитку молодої держави, але влада взяла рух під свій контроль, і за допомогою репресивних заходів втримали стабільну владу в країні. Але ідеї ваххабізму стали поширюватися по світу, і тепер, приблизно з 1980-х з’являються в зонах гарячих точок.
Ольга Степаненко