Процеси динаміки полягають в глибині і силі психічних проявів, швидкості течії психофізіологічних процесів, рівні емоційної збудливості.
Різні люди абсолютно по — різному можуть реагувати на зовнішні подразники: хтось імпульсивно, емоційно, а хтось дуже спокійно, і навіть байдуже. Це залежить від стійкості емоційного фону людини.
Відмінності в типах темпераменту також виявляються в швидкості протікання психічних процесів. Люди з високою швидкістю нервових процесів відрізняються кмітливістю, схоплюють все на льоту. І, навпаки, у людей з повільним перебігом процесів виникають труднощі при різкій зміні подій і обставин.
Темперамент є вродженою характеристикою і не може змінюватися протягом життя. За сукупністю схожих рис і властивостей, відомі чотири типи темпераменту:
Сангвінік відрізняється від інших швидкими змінами в психічних процесах. Нове емоційний стан, натомість попереднього, виникає легко і швидко, не маючи помітного впливу на свідомість. Для сангвініка характерні виразна міміка і жести, він дуже вразливий, кмітливий, рухливий, з швидкою реакцією на події, що відбуваються. Багатофункціональний, здатний вирішувати одночасно кілька завдань, проте, швидко втрачає інтерес до виконуваного справі, захоплюючись новими. Сангвініки комунікабельні, легко знаходять спільну мову з іншими людьми, але, найчастіше, усі його взаємини поверхневі.
Відмінною рисою холериків є висока ступінь емоційності і ще більша швидкість перебігу нервових процесів, ніж у сангвініків. Звідси, холерики страждають надмірною запальністю і, відповідно, швидкої відхідливістю. Холерик є найгарячішим і запальним типом темпераменту. Для холериків характерні бурхливі прояви почуттів і глибокі переживання емоцій.
Холерикам властива висока рухливість, однак, їх руху, на відміну від сангвініків, різкіші і стрімкі. Володіють великим запасом енергії.
Для людей з типом темпераменту «меланхолік» властиво повільне протікання нервових процесів і емоцій. Однак ці процеси відрізняються найбільшою глибиною, впливаючи на особистість. Меланхолік є емоційно стійким, проте його настрій дуже одноманітно. Люди з меланхолійним темпераментом, в більшості своїй, перебувають в печалі, похмурі, ранимі, образливі, трохи замкнуті і пасивні, важко йдуть на контакт. Рухи меланхоліка не відрізняються різноманітністю: спокійні і обережні.
Флегматики схожі з меланхоліки по своїй невисокій рухливості і повільності в рухах. Однак, для флегматика більш характерна незворушність і розміреність. Їх відрізняє холодний розум, розсудливість, спокій, скупе зовнішній прояв емоцій. Мова кілька уповільнена, перш ніж що-небудь вимовити добре обдумує. Рухи, як і у меланхоліка, стримані і одноманітні.
У чистому вигляді будь-який з типів темпераменту зустрічається досить рідко, зазвичай це набір рис, що відносяться до різних типів. Прийнято виділяти домінуючі риси і, виходячи з цього, визначати домінуючий тип темпераменту. Важливо розуміти, що жоден з типів темпераменту не можна назвати кращим або гіршим, кожен з них має свої особливості.
Іван Гудзенко