Історія релігійМісця силиРелігія

ТАЄМНИЦЯ ГОЩАНСЬКОГО КЛАДОВИЩА: МОГИЛА, ПРОВАЛЛЯ, ЛЕГЕНДА ПРО ВАМПІРА ТА ЛЯЛЬКА ВУДУ

Ця стаття про те, що релігієзнавство – жива наука, й вона має проводити теоретичну роботу у книгосховищах, але й польові дослідження. Не усі давні повір’я втрачені та забуті, як вважає сучасне суспільство. «У дитинстві ми всі вірили у казки, а як подорослішали, то удали вигляд, що ми в них не віримо».
ТАЄМНИЦЯ ГОЩАНСЬКОГО КЛАДОВИЩА: МОГИЛА, ПРОВАЛЛЯ, ЛЕГЕНДА ПРО ВАМПІРА ТА ЛЯЛЬКА ВУДУ

Хащі

Дослідники, які вивчають релігієзнавство, оглядають й усі місця, які мають відношення до різноманітних вірувань та культів. І ось, днями було оглянуте кладовище біля селища міського типу Гоща у Рівненській області. На кладовищі, у хащах, увагу привернула незвичайна могила. Кам’яний надгробок був перевернутий догори ногами. Надгробку за віком більш як 130 років.

У місцевих жителів запитали: чому так? Й почули таку легенду. Чоловік, похований у цій могилі, був вампіром. Бо він не виходив вдень з хати, а вночі щось дивне робив у себе у дворі. Уточнюють – займався алхімією. То, коли його поховали, камінь повернули догори ногами, щоб він не ожив, не виліз з могили, та не почав полювати на людей.

ТАЄМНИЦЯ ГОЩАНСЬКОГО КЛАДОВИЩА: МОГИЛА, ПРОВАЛЛЯ, ЛЕГЕНДА ПРО ВАМПІРА ТА ЛЯЛЬКА ВУДУ

Таємничий Камінь на цвинтарі біля Гощі

Між собою місцеві жителі називають того, хто лежить у могилі, «польський вампір». Тема вампіризму дуже нетипова для польської культури, тому стало цікаво, чи є ще подібні легенди та вірування.

Публікація журналу «Фокус» від 03 вересня 2022 (Назва – «У Польщі знайшли могилу жінки-вампіра: поховали, щоб більше не повстала»). Початок цитування: «Раніше європейці панічно боялися повстання мерців, тому вигадали багато способів, як утримати їх у могилах. У Польщі археологи знайшли жінку, яку поховали як вампіра. Під час археологічних розкопок на цвинтарі 17-го століття в селі П’єн учені натрапили на незвичайне поховання жінки в шовковій шапочці, що вказує на високий статус, і з великим зубом-різцем, що стирчить. Над шиєю покійниці зберігся серп, а палець ноги був закутий у замок. Вчені припускають, що місцеві жителі могли прийняти односелицю за вампірку та поховати її так, щоб вона більше не могла повстати з могили. Як пояснив керівник групи професор Даріуш Поліньскі з Університету Миколи Коперника, жителі Східної Європи боялися, що покійники можуть вилізти зі своїх могил у подобі нежиті та вчинять розправу над живими». Завершення цитування. Ця публікація також, трохи раніше, з’явилася англійською мовою, з фотографіями з місця розкопок, у виданні Daily Mail.

ТАЄМНИЦЯ ГОЩАНСЬКОГО КЛАДОВИЩА: МОГИЛА, ПРОВАЛЛЯ, ЛЕГЕНДА ПРО ВАМПІРА ТА ЛЯЛЬКА ВУДУ

Перевернутий Надгробок

Публікація «ТСН» від 13 червня 2013 року (Назва – «У Польщі розкопали могилу зі скелетами справжніх вампірів»). Початок цитування: «У польському місті Глівіце археологи виявили стародавнє поховання. П’ять знайдених скелетів, на думку вчених, належать справжнім вампірам.

В цілому на місці розкопок археологи виявили 42 поховання, що датуються XVII-XVIII століттям. Скелети, які найбільше зацікавили вчених, були обезголовлені, а їхні черепи лежали між ногами. Згідно з давніми переказами, це один з найбільш поширених способів поховання вампірів. В давнину вважали, що так вампір не зможе відшукати свою голову і повернутися до життя.

ТАЄМНИЦЯ ГОЩАНСЬКОГО КЛАДОВИЩА: МОГИЛА, ПРОВАЛЛЯ, ЛЕГЕНДА ПРО ВАМПІРА ТА ЛЯЛЬКА ВУДУ

Лялька вуду біля таємничої могили

Зазначимо, сучасна наука розглядає історії про вампірів як фольклор, але час від часу вчені все ж знаходять останки вампірів у різних куточках планети.

Так, у 2011 році у Болгарії археологи теж знайшли скелет вампіра. Він був виявлений із залізним прутом у грудній клітці». Завершення цитування.

Наводимо тільки дві публікації, але насправді публікацій набагато більше. Таким чином, підтверджуємо існування вірувань у вампірів в середньовічній культурі загалом, й серед слов’янських культур також.

Продовжуючи огляд могили «Вампіра давньої Гощі», натрапляємо на дуже цікаву знахідку. Біля могили лежить… лялька культу Вуду. Елементи культу Вуду почали з’являтися в Україні з 1998 року. У 2003 році одеське видавництво СМІЛ випустило першу книгу дослідника африканського Вуду та Іфа, який неодноразово відвідував Африку, Вінсента Вайта, — «Сила Вуду». З виходом цієї книги популярність культу Вуду почала зростати, вийшли книжки інших авторів, у 2010 році популярність культу досягла апогею. Атрибути для обрядів Вуду можливо було побачити й придбати навіть у сувенірних крамницях та у книжкових магазинах. То дослідники припустили, що, судячи з вигляду ляльки Вуду та роками максимальної популярності культу в Україні, її зроблено між 2010 та 2013 роком.

ТАЄМНИЦЯ ГОЩАНСЬКОГО КЛАДОВИЩА: МОГИЛА, ПРОВАЛЛЯ, ЛЕГЕНДА ПРО ВАМПІРА ТА ЛЯЛЬКА ВУДУ

Провалля біля Надгробка

Цікаво також – навіщо ляльку поклали біля могили «вампіра»? Зрозуміло – лялька вуду повинна символізувати якусь людину. Ляльку поклали біля могили «вампіра» для того, щоб той або випив з людини, яку символізує лялька, сили, або затягнув її до могили, під землю.

Місцеві також поділилися переказом, що на Рівненщині є таємне товариство чаклунів, які іноді збираються на обряди неподалік могили «вампіра».

При подовженні огляду могили було виявлено, що під надгробок існує лаз – ціле провалля. Коли місцеві перший раз побачили його, то злякалися – старі люди подумали, що вампір ожив й вийшов бродити світом. Але згодом була прийнята більш прагматична версія. Було відомо, що він був похований разом зі своїми алхімічними книгами та коштовними речами. Й, вочевидь, знайшлися мисливці за старовинними речами, які й могли розкопати лаз до могили.

Але хай там як – майже містична історія з «вампіром з Гощі» — це реалії нашого життя, які можуть конкурувати з романами майстра містичного жаху Стівена Кінга.

Ігор Мехеда

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
2
Любов
1
Не завдоволений
1
Тупо
1

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій