ІндуїзмІсторія релігійРелігія

ТАЄМНИЦЯ ДВАНАДЦЯТИ ДЖІОТІР ЛІНГАМІВ

Багато розповідей точаться навколо лінгамів, але детальних пояснень, що таке лінгам в індуїзмі, у текстах різних авторів не надається.

Лінгам – це камінь овальної або яйцеподібної форми. Символізм його такий. Творча чоловіча енергія Всесвіту має циліндричну форму. До речі, як біблійних янголів, так й ведичних гандхарв у найдавніших текстах зображували у формі циліндрів, що світяться, або сяючих стовпів (білого чи золотого кольору). Творча жіноча енергія Всесвіту має форму сфери. Поєднання двох творчих енергій у Всесвіті утворює форму еліпсу (овалу), або яйця (циліндр плюс сфера).

ТАЄМНИЦЯ ДВАНАДЦЯТИ ДЖІОТІР ЛІНГАМІВТаким чином, утворюється поєднання двох головних творчих енергій Всесвіту, яке, у свою чергу, само є новою творчою енергією, що розвиває Всесвіт та Життя.

На лінгамі обов’язково є три горизонтальні рисочки. Це – первісна Трійця (Брахма, Вішну, Шива). Або наша слов’янська Права, Ява, Нава, або даоська Дао, Ян, Інь. Навіть у первісному шаманізмі є такі рисочки на ритуальних стовпах Серге – означають Небо, Землю та Підземний Світ.

У прадавньому індуїзмі лінгам складався з трьох фігур – куб, восьмипроменева зірка та яйце – одна над одною. Такі лінгами ви можете побачити у Камбоджі, у індуїстських храмах Ангкору.

Лінгам вважається втіленням Шиви, повного спектру його духовних енергій. А у північному індуїзмі, у Гімалаях Корони Індії, Шива символізує Абсолют, Адібрахмана, й сприймається, як Абсолют. Тому існує обряд висловлення поваги до Абсолюту. Він полягає у тому, що лінгам з любов’ю поливається водою, його ніби-то купають, омивають. Від того у просторі народжується надпотужна енергія, яка сприяє здоров’ю, розумінню Всесвіту та виповненню бажань.

Сам Шива на багатьох індуїстських іконах зображений у формі яйця у містичному сяйві, й ця іпостась має назву Магадів’я, або Магадев. У Всесвіті багато надприродних істот – гандхарви (янголи), напівбоги, духи стихій, духи природних явищ – до всіх застосовується термін «дев», бо «дев» — це містична енергія Абсолюту, що наділена певною функцією. Шива має назву Магадев, бо є джерелом сили для усіх надприродних істот.

ТАЄМНИЦЯ ДВАНАДЦЯТИ ДЖІОТІР ЛІНГАМІВ

До речі, у давніх слов’ян є перекази про духів, які мають назву «див’ї», можуть творити дива. Слово «диво» також означає дію духів, див’ї здійсняють дива.

У країнах, де поширені ведичні традиції (а це не тільки Індія, але й багато країн Південно-Західної Азії), за тисячоліття побудовані мільйони обрядових лінгамів, які використовуються й до сьогодні.

Але я хочу зосередити увагу на 12 джіотір лігнамах, які розташовані на території Індії. «Джиоті» з санскриту перекладається як «сяйво» або «світло», тобто ці лінгами сяючі.

Дійсно, якщо придивитися до них вночі, або у сутінках храму, то іноді видно, що вони оточені ледь помітним сяйвом. Іноді це сяйво бачить не тільки око людини, а й фіксують фотоапарати. У дні великих релігійних свят джіотір лінгами випромінюють більш потужне світло. Але брахмани забороняють використовувати фототехніку під час великих свят та богослужінь. Тому фотофіксацій цього феномену існує дуже обмежена кількість.

ТАЄМНИЦЯ ДВАНАДЦЯТИ ДЖІОТІР ЛІНГАМІВ

Цей феномен, на мою думку, схожий на феномен благодатного вогню у християнстві та вогні у зороастрійських храмах. Це таємниці, які колись знало людство, й які довірило на зберігання жерцям різних релігій.

   12 місць у Індії, де знаходяться 12 джіотір лінгамів.

1.Сомнатх, штат Гуджарат, Саураштра Сомнатх

2.Малликарджуна, штат Андхра-Прадеш, Карнулу , Шришайлам

3.Махакалешвар   , штат Мадхья-Прадеш, Махакала, Удджайн на березі озера Рудра Сагар

4.Омкарешвар, штат Мадхья-Прадеш, острів на річці Нармада, сам острів має форму знаку «Омкар».

5.Кедарнатх, штат Уттаракханд, Кедарнатх

6.Бхимашанкар, штат Махараштра, Бхимашанкар (гори Сахяндра у 120 км від міста Пуна).

7.Каши Вишванатх,  штат Уттар-Прадеш, Варанаси.

 8.Тримбакешвар, штат Махараштра, Тримбакешвар у місті Нашик

9.Вайдьянатх, штат Джаркханд, округ Деогхар

10.Нагешвара, штат Гуджарат, Дарука Вана, Дварка

11.Рамалингешвара, штат Тамил Наду, Рамешварам 

12.Гришнешвар, штат Махараштра, біля Еллори, Аурангабад.

Під час своїх подорожей до Індії я відвідав декілька з цих 12 місць. Перший храм, який мені довелося відвідати, був з джіотір лінгамом, який мені довелося відвідати, був Кедарнатх (найпівнічніший), а останнім з тих, який я відвідав, бух храм Гришненшвар у Еллорі. Відчуття біля цих ліг намів справді незвично, як дійсно наливаєшся міццю.

У ведичних традиціях є сильний обряд. Уявляючи собі 12 джиотір лінгамів та 12 храмів, де вони розташовані, малюють на папері 12-ти кінцеву зірку, яка обертається проти годинникової стрілки. Така зірка вишита на тканині, й така тканина вивішується біля храмів, де є джіотір лінгами, під час великих релігійних свят! У слов’ян також є подібна фігура – дванадцятипроменевий Коловрат.

Ігор Мехеда

Яка твоя реакція?

Радість
16
Щастя
10
Любов
6
Не завдоволений
1
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Індуїзм

img-10 Індуїзм

Брахманізм

У глибинах індійської історії та філософії з ведизму виникає феномен брахманізму – систематизована віра, що ...
img-12 Індуїзм

Класичний індуїзм

Брахманізм розвинувся в систему, відому зараз як індуїзм, який, хоча загалом вважається релігією, також вважається ...