Історичні події цього повстання Симон Пекалід відобразив у своїй поемі «Острозька війна». Симон Пекалід помер у 1601 році, проживши лише 25 років.
Він вперше розробив концепцію співвідношення Бога та світу, а також Бога та людини. На його думку, духовне та тілесне, тобто Бог та людина повинні перебувати в гармонійній єдності. Натомість між земним та небесним, чуттєвим та надчуттєвим існує своєрідний міст.
Він вважав, що повинна здійснитися якась реабілітація тілесної природи самої людини, а тому людська природа повинна наближатися до божественної. Саму ж людину, філософ розглядає як деяку гармонійну єдність душі та тіла, тому що існування душі є неможливим без матерії [1].
Свій життєвий ідеал Симон Пекалід шукає не у якомусь самозаглибленні або ж у внутрішньому вдосконаленню самого себе, а в практичній діяльності, самостійній діяльності індивіда в реальному житті. Державу він розглядає як деяку природну організацію людей, які посідають важливе місце у соціально – політичній сфері.
Король для Пекаліда є символом державної єдності, запорукою не лише спокою, але і зовнішньої безпеки. Влада для нього постає як вища політична цінність, оскільки у ній втілюються національна та державна єдність [3].
Список використаних джерел
- Історія філософії на Україні. — К., 1987. — Т. 1. Історія філософії України. Хрестоматія. — К., 1993.
- Кашуба М. В., Паславський І. В. Захара І. С Філософія Відродження в Україні. -К., 1990.
- Кленович Севастьян. Роксоланія //Українська поезія XVI ст. — К. 1987.
Богдан Стрикалюк
Магістр релігієзнавства