Справжнє ім’я Вівекананди — Нарендранатх Датта. Він народився в заможній родині калькутського юриста, здобув хорошу і різнобічну освіту. З дитинства виявляв здібності до різних наук і видам мистецтв, відрізнявся лідерськими якостями. У 16 років він вступає до коледжу і занурюється у вивчення логіки і філософських тенденцій Заходу.
В цей же період Свамі знайомиться з гуру Рамакрішною. Ця зустріч набуває великого значення для формування переконань Вівекананди. Він не тільки стає учнем Рамакрішни і долучається до ідей єдності Бога для всіх народів, наявності Бога в кожній людині і відносності кастових відмінностей, але розвиває їх і далі.
Після смерті Рамакрішни Вівекананда приймає саньянсу, відмовляється від усього матеріального, відправляється в дворічну подорож по Індії в пошуках істини. Він вивчає різні соціальні прошарки, збирає фольклор, набуває етнографічні знання. В кінці шляху приймає рішення присвятити своє життя індійському народові, поліпшенню його добробуту. З цією метою він їде в 1893р. у США на «Всесвітній конгрес релігій», що проходив в Чикаго. Виступи Свамі Вівекананди на конгресі змінюють уявлення Заходу про індійський побут і культуру, релігію. Філософ залишається в США, створює Фонд допомоги бідним верствам населення Індії, викладає веданту і йогу — течії ортодоксальної індійської релігії, представником яких він був. На батьківщину повертається у 1896 році, ставши національним героєм.
Заснувавши Місію Рамакрішни, Вівекананда сприяє відкриттю навчальних закладів, лікарень в країні, бореться з епідеміями чуми і холери. Місія підтримувала мистецтво, науку, які служили поліпшення матеріального і духовного стану людей, критикувала кастові відмінності, закликала народ до об’єднання, цивільній самосвідомості.
Помирає Свамі Вівеканада 4 липня 1902 році у індійському місті Белур.
Іван Гудзенко