Історія релігійРелігія

СТИХІЙНІ ДУХИ ПРИВАТНОЇ САДИБИ

Мене попросили коротко розповісти про стихійних духів, що населяють приватну садибу. Найвідоміший персонаж — це, звичайно, домовик. Як він з’являється? У всесвіті є творець — Род Всевишній. Род також проявляється через Сонце (Сур’ю)  – головне світило нашої планетарної системи.

Проекція Рода та Сонця на будинок (центральну споруду в садибі, в сучасних будівлях квартиру) та створює домовика. У домовиків вірять і у ведичних культурах Азії – їм приносять із храму прасад для їх посилення. Функція домовика – захист будинку та господарів та залучення до будинку благополуччя.

СТИХІЙНІ ДУХИ ПРИВАТНОЇ САДИБИ

Домові поділяються за статевою ознакою (чоловік Домовик, жінка Домовиця). Коли і Домовик і Домовиця є в будинку і утворюють пару, такий будинок приречений на процвітання. У пари домовиків також можуть з’явитися домов’ята. Домовики створені Родом, а підкоряються Ярилі та Велесу. На подвір’ї навколо центральної будівлі садиби завжди розташовувалося 12 елементів присадибної організації господарства: двір, комора, сінник, лазня, стайня, стодола, погріб, огорожа (тин), гумно, кліть (сарай), брами та хвіртка. Число 12 не випадкове — адже ми живемо в коловороті 12 місяців і 12 знаків зодіаку, 12 божеств часу, у нас день і ніч складаються з 12 годин і т.д. Кожна споруда чи елемент організації простору садиби мав свого Домового-Дворового. Двором керував Дворовий.

У нього також були духи-помічники коловерші. Коморою (місце для зберігання зерна) – Комірник. У сінніку (будівля, де зберігалося сіно для корму свійським тваринам) порядок охороняв Сінник. Банник мешкав у лазні. Стаян (хлів) охоронявся Стаєнніком або Хлівником, в хліві також мешкав Баган — дух, відповідальний за здоров’я свійських тварин.

У стодолі (будівля для сушіння врожаю перед обмолотом) жив Стодольник. Своїх духів мали і погріб (підземна споруда для зберігання запасів продуктів), і гумно (місце для обмолоту зернових), і сарай (клітина – місце для зберігання потрібних у господарстві речей та інструментів) (Клітник), і брами, і хвіртки. А ось в огорожі (тин) мешкав Тиник – він захищав межі садиби та структурував її простір у чіткі форми та межі.

Крім цих 12 духів були ще й інші. Бджільник — дух пасіки, Садовик — дух, що охороняє сади плодових дерев при садибі, Колодязний (а іноді в колодязі мешкала фея колодязних вод Самодіва у формі великої білої кішки) – та інші.

За грубкою мешкав Запічник. У печі – Камінник. Коли в печі було багато диму, у ньому з’являвся Димовик. У приміщеннях під підлогою також мешкав Підвальник. На горищі Горищник. Під час туману з’являвся Туманник. З Туманником пов’язані багато систем ворожінь, коли на нитку підвішують решето чи кийок, підвішують біля вікна і ставлять питання Туманнику.

Пізніше, в інших статтях, ми поговоримо також про жихарів, кікіморів, волохатків, мокрухів, вострухів, шишаків. Але поки хочеться відзначити жихарів — це домашні духи, що живуть у будинку, їх зазвичай дуже багато (цілий народ), вони вважаються добрими духами, ладнають з Домовим і допомагають йому.

Теологічно вони належать до розряду Духів Стихій. Духи Стихій у різних народів називаються по-різному: Стихіалі, Елементали, Джинни, Союзники, Диви, Дів’ї, Деви. Це не янголи і не демони, не боги і асури. Це духи матеріальної природи – духи, які створюють та пожвавлюють об’єкти матеріальної природи, підтримують та розвивають життя у проявах природи, формують матеріальний світ взагалі. Ось тепер ми і зрозуміємо, чому Велес повелитель Дів’їв і створює Диво, а епітет Шиви Магадев, а також чому прояв Творця Всесвітів — то містичне сяйво у формі яйця — Магадів’я! А також чому в арабських казках яйце, що світиться, — Мати Всіх Джиннів.

Й ще – що найважливіше – приватна садиба була моделлю зоряного неба та духовного космосу. Де центральний будинок у садибі символізував Сонце, 12 господарчих споруд – 12 зодіаків, інші споруди символізували найважливіші зірки зоряного неба. Споруди обов’язково були орієнтовані за сторонами світу відносно сходів та заходів Сонця у дні сонцестоянь та рівнодень. Споруди також за формою нагадували або сузір’я або символи первісних сил у космогонічних міфах. До речі, така сама організація приватних садиб й понині характерна для індіанців Північної Америки та жителів деяких регіонів Індії.

Ігор Мехеда

Яка твоя реакція?

Радість
5
Щастя
5
Любов
2
Не завдоволений
1
Тупо
1

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

img-9 Історія релігій

Чен Тао

Чень Тао, або «Справжній Шлях», є унікальною новою релігійною течією, заснованою Хон Мін Чен у ...