ІсторіяІсторія релігійРелігія

Стівен Самуель Вайз: лідер реформістського юдаїзму та сіонізму в США

Стівен Самуель Вайз народився 17 березня 1874 року в Будапешті, Угорщина, Австро-Угорщина. У дитинстві його сім’я емігрувала до США, де він отримав видатну освіту. Вайз здобув ступінь доктора філософії в Колумбійському університеті в 1901 році та рабинську освіту у приватних вчителів, що було нетипово для його часу.

Стівен Самуель Вайз: лідер реформістського юдаїзму та сіонізму в США

Рабинська кар’єра

Почавши свою рабинську кар’єру в Нью-Йорку (1893-1900), Вайз продовжив служіння в Портленді, Орегон (1900-06). Його кар’єра досягла нових висот, коли його запросили стати рабином синагоги Еману-Ель у Нью-Йорку, найвпливовішої реформаторської конгрегації в країні. Проте, не отримавши достатніх гарантій свободи слова, він відмовився від цього призначення. Натомість, у 1907 році, він заснував Вільну синагогу, якою керував до своєї смерті.

Громадянська активність та політична діяльність

Вайз здобув популярність як громадянський реформатор у політиці Нью-Йорка, відомий своїми яскравими проповідями, які він проголошував перед великою аудиторією в Карнегі-Холі протягом багатьох років. Він активно займався ліберальною діяльністю, борючись за соціальну справедливість та права меншостей.

Лідер сіоністського руху

Стівен Вайз був одним із перших єврейських лідерів у США, які активно підтримували сіоністський рух. Він відвідав Другий сіоністський конгрес у Базелі, Швейцарія, у 1898 році, і того ж року допоміг заснувати Сіоністську організацію Америки (ZOA). Вайз був президентом ZOA з 1936 по 1938 рік. Крім того, він заснував та очолив постійний Американський єврейський конгрес та Всесвітній єврейський конгрес у 1936 році.

Вплив на уряд США та боротьба проти нацизму

Як видатний член Демократичної партії та знайомий президента Вудро Вільсона, Вайз вплинув на уряд США щодо схвалення Декларації Бальфура. У 1930-х роках він став лідером у боротьбі проти нацизму, намагаючись спрямувати американську громадську думку проти Адольфа Гітлера.

Заснування єврейського інституту релігії

У 1922 році Вайз заснував Єврейський інститут релігії в Нью-Йорку, семінарію, спеціально розроблену для підготовки ліберальних рабинів для району Нью-Йорка. Після його смерті в 1949 році, ця школа об’єдналася з Hebrew Union College у 1950 році, продовжуючи його спадщину в реформованому юдаїзмі.

Стівен Самуель Вайз залишив глибокий слід у розвитку реформованого юдаїзму та сіоністського руху в Сполучених Штатах. Його діяльність як рабина, громадянського реформатора та політичного активіста продовжує впливати на єврейську громаду та американське суспільство. Вайз був не лише видатним релігійним лідером, але й невтомним борцем за соціальну справедливість, який присвятив своє життя служінню людям та своїй вірі.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія

img-9 Історія

Доколумбові цивілізації

Доколумбові цивілізації — це комплекси культур аборигенів американських індіанців, що розвинулися в Мезоамериці (частина Мексики ...
img-11 Історія

Історія імперії ацтеків

Імперія ацтеків, відома своїм культурним, економічним та військовим впливом, стала однією з наймогутніших цивілізацій Месоамерики. ...