Жорстокий геноцид проти єзидів ще недавно був гаряче обговорюваною темою. Хоча їх культура знаходиться в центрі загальної уваги в зв’язку з релігійними переслідуваннями в Іраку, мало хто усвідомлює її разючу подібність з культурою індусів.
Історія двох народностей тісно переплетена з давніх часів. Будучи кочівниками, єзиди перебралися на південь, до Індії, і перебували в регіоні приблизно 2000 років. У цей період напівкочового способу життя відбулося змішання культур. Частина єзидів осіла на субконтиненті, проживши тут більш 4000 років і перейнявши традиції індуїзму. Ймовірно, це основна причина спільності звичаїв двох народів.
Можна відзначити наступні схожі риси Єзидизму і Індуїзму:
Першою примітною ознакою культури є храми. Настінні розписи храму Лалеш, головної святині єзидів, носить відбиток індуїзму. В одягу і обрядах теж спостерігається схожість. Має місце арат, ритуал поклоніння божеству з використанням вогню.
Лампади для арати, використовувані в індуїзмі, схожі на масляні лампи єзидів. Існують дві священні лампи, санджаки, зобов’язані своїм походженням ритуалу арати. За легендою творець спочатку дав кожному з семи єзидських ангелів по санджаку. П’ять з них загублені, збереглися лише два, що стали релігійними реліквіями єзидів. Піднесення вогню Всевишньому присутнє в обох культурах.
Індуїстський бог Картікея, нащадок Шиви, зображується верхом на павичі. Головне божество єзидів Тафус Малак — ангел в образі павича. Обидва божества відомі деяким «лукавством», обидва доносили людству через боже слово ідеї світу і доброти. Асоціація з павичем підсилює схожість.
Крім легенд, є спільні традиції в повсякденному житті. Одна з них — нанесення священного знаку в області третього ока. Індуси наносять Тілака на лоб, єзиди теж ставлять мітку між брів в релігійних цілях. Цей обряд проводиться як в індуїстських, так і в єзидських храмах.
Можна відзначити значну схожість між верховними богами двох релігій. В індуїзмі Шива створив сина Картікея силою своєї енергії. Тавус Малак створений богом-батьком з джерела світла. Божества випромінюють одну ауру і мають схожу історію народження.
Індуси вірять в реінкарнацію. Ідея переродження не чужа і єзидам . Поняття життя після смерті і перевтілення об’єднують дві віри. Всупереч поширеній думці, езидизм має більше схожості з індуїзмом, ніж з будь-якою іншою релігією в регіоні. Цікаво розібратися, як у двох культур, географічно один від одного віддалених, виявилися спільні історичні корені.
Переклад з англійської : Іван Гудзенко
Джерело: The Times of India