Історія релігійПравослав'я

Що таке християнська свічка і для чого її ставлять в храмах

Коли  ми  входимо  до  святого храму, то  відразу  ж  беремо до рук  церковну  річ, не здогадуючись  про  важливе  її значення  у  християнському морально- духовному житті. Мова  йде  про  один із атрибутів  християнської  церкви – свічку.  До кінця  людина  не може зрозуміти  яке призначення  свічки  в храмі.  Чому  її ставлять в різних місцях ,  яку  вона має  суть  із чим власне  пов’язана?  Як ми прості  християни розуміємо  поняття «світло», «світильник» , «свічка»?  Чи  має вона  якесь відношення до  християнства?

Що таке християнська свічка і для чого її ставлять в храмах

Намагаючись  зрозуміти  роль  світла  для   християнина,  прийшов  до висновку, що  він не може  жити  без  його  відсутності.  Там, де немає світла – настає темрява, і  людина, наче  сліпа нічого  не бачить.

Досліджуючи  Біблію  і  глибоко  вникаючи  в  духовну  суть  її змісту,  замислюєшся  над  тим,  що  Бог  створив  цей світ досконалим і людину  також, вмістивши  у ній два начала – матеріальне, тобто  тіло  і  духовне – душу.  Якщо  ж подивимося уважно на  свічку,  то побачимо, що  вона  також  складається  з матеріальної  основи – воску та духовної – вогненного полум’я або  інакше кажучи  божественної  природи.  У  сакральному тексті Нового  Завіту  Ісус Христос  називає  Себе «світло велике» (Мф.4:16) «Світлом у темряві» (Ін.1:5) ,  «Світлом для світу» (Ін.8:12)  і не випадково, Його  вчення  є Світлом Євангелія, яке поширюється  на увесь світ,  проповідується усім народам  на доступній  для них  мові.

Від початку  Світло Христової  науки  доносилося святими   апостолами  язичникам,  а сьогодні  — по усім  християнським  церквам,  цілому  світу,  людям.  Виникає питання:  а чи мали перші християни  раннього  періоду  свічки,  що  заміняло їх?  Адепти  Ісуса Христа  не мали  ніяких  свічок, оскільки  зазнавали  гонінь  на  Церкву  Христову  не лояльними  римськими імператорами, а тому  такі переслідування перешкоджали  їм, оскільки ті переховувалися  від  Римської  імперії в катакомбах – викопаних печерах з довгими коридорами.  Збиралися на спільну  молитву  і спів псалмів так як  храму  у них ще не було і  служінь також, але пізніше ситуація змінилася.

Використовувалися  смолоскипи  замість  світла,  світильниками слугували  заправлені  оливою лампади, які  слугували замість  свічок.  Відбулася  певна трансформація  іудео- християнських  елементів  в сучасну православну  богослужбову традицію.  Свічкою  слід називати  предмет   релігійного  культу,  який  використовується  християнином за призначенням —  у молитві   за рідних, близьких,    за здоров’я, зцілення,  духовне спасіння, за ворогуючих і так далі.

Свічка – символ  нашої  жертви, яку приносимо   перед Богом,  вияв особливої подяки Творцеві  за Його любов до Свого творіння – людини,  проявлення  миру і любові.  Вона  нагадує  людське  тимчасове життя  ,  яке добігає кінця  подібно її згоранню, бо іскра  полум’яної  любові  до Бога  гасне тоді, коли людина   втрачає духовний  смисл свого існування  на землі. Також    символізує  дві природи в Ісусі Христі – людську і  Божу.  Три свічки – Святу Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. Божественне  світло  просвітлює християнську душу і серце, тому  його важливість полягає  у преображенні  людської  природи, покаліченої  внаслідок прабатьківського гріхопадіння.

Слід  відмітити  і  інші  речі, які  негативно  впливають  на  саму  людину:  використання свічок  у ворожінні,  зведення порч і тому подібне, що є небезпечним і категорично  забороняється  священиком, оскільки не має нічого спільного між  світлом — Христом та Веліаром – сином темряви, тобто дияволом (2 Кор. 6, 14 – 7, 1).  Інколи  це може закінчитися  для іншої людини доленосно.  Доводиться  стикатися  з такими  речами  наприклад як пороблення на смерть  з  допомогою свічок, які  використовувалися на похованні, тому необхідно  цього остерігатися.  Людина  не повинна  втрачати божественне  світло  всередині себе, а  випромінювати  його  іншим.

Богдан  Стрикалюк 

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій