Біографічна довідка
Рухолла Хомейні з’явився на світ у родині потомственого шиїтського священнослужителя. Його батько трагічно загинув від руки найманця, коли Хомейні був зовсім маленьким. У віці 15 років він втрачає матір. Хомейні пройшов навчання в релігійній школі міста Ерака. Потім навчався в Кумі. У віці 23 років йому присвоїли звання муджтахіда. З цього часу він мав право не тільки викладати, а й трактувати ісламські закони зі своєї точки зору.
Сміливі висловлювання на адресу правлячого шахського режиму і критика його світського правління незабаром позбавляють Хомейні права на викладання і після одруження він переїжджає в Кум, де відкриває власну медресе. Навколо нього збираються вірні послідовники. Хомейні продовжує підпільно викладати, випускає ряд значущих для ісламу творів. В кінці 50-х років йому присвоюють чин аятоли.
Він стає шиїтським релігійним діячем вищого рангу. З 1962 року імам Хомейні відкрито виступає проти чинної влади Пехлеві за її відкриту орієнтованість на захід. Страйк духовенства під керівництвом аятоли був викликаний рішенням уряду ввести закони, що регламентують роботу місцевих і регіональних товариств. На думку Хомейні, законопроект не відповідав ісламським канонами і порушував права віруючих. Через рік він виступив проти проведення урядового референдуму. Влада вирішила провести, так звану «Білу революцію», провівши ряд законодавчих реформ. Хомейні був арештований, а по всій країні прокотилася хвиля протесту в його захист. У 1964 році аятола був висланий з країни і продовжив свою справу спочатку в Туреччині, а потім у Франції.
Роки правління
У 1978 році в Парижі аятола Хомейні продовжує боротьбу з шахським режимом. Він закликає повалити уряд і проголосити теократичну державу під управлінням духовенства. У 1979 році здійснюється Ісламська революція. До влади приходить Аятола Хомейні і його сподвижники. Після 14 років вигнання імам повернувся на батьківщину. При ньому була прийнята нова Конституція. Тепер за законами Ісламу будувалися політичні, економічні та культурні зв’язки країни. В країні з’явився потужний силовий апарат. Судочинство стало проводитися за законами шаріату.
Аятола оселився в південній частині Тегерана і звідти здійснював керівництво країною. Без його резолюції не приймалися рішення щодо призначення членів Верховного Ради, зовнішньополітичні та внутрішньополітичні питання. За його Указом була націоналізована частина великої власності на користь держави. В основному це промислові підприємства, банки і страхові компанії. Хомейні виплатив за них іноземним інвесторам всю належну суму. До кінця днів він пропагував ідеї ісламської держави і підтримував революційні настрої в країнах Близького Сходу. Хомейні керував країною до 1989 року.
Ольга Степаненко