Упродовж цього часу проходить дуже складний піст («утраза»), котрий передбачає заборону на воду, їжу і інтимні стосунки з часу сходу сонця. «О, ті, котрі вірують! Рамадан є для вас такою ж обов’язковою справою, як і для тих, хто був перед вами. Ясна річ, ви станете боятись Бога (реалізувавши це священне писання)» (Священний Коран, 2 :183). Утримання від прийняття їжі з того моменту, коли «чорна нитка починає відрізнятись від білої», до настання сутінків не вважається самоціллю Рамадану.
Змістом дотримання посту прийнято вважати укріплення віри, духовний ріст, намір з іншого боку поглянути на своє життя, цілі, цінності. Місяць Рамадан для мусульманського світу – це насамперед спроба віддалитися від недозволеного, визначення власних життєвих пріоритетів.
Місяць призначений для всіх дорослих вірян ісламу і вважається одним із 5 канонів ісламу. Вважається, що від Рамадану звільнені ті мусульмани, які не мають змоги його дотримуватися: люди похилого віку або ті, хто має певні хвороби. Проте мусульманин повинен давати їжу нужденним кожного дня чи подати милостиню бідному (в тій чи іншій мірі не менше, ніж на суму, яку він платить щоденно на харчування). Також від Рамадану звільнені ті, хто знаходиться в подорожі, та ін.
У такій ситуації недотриманий піст та традиції рамадану переносяться на наступний місяць. Закінчується священний Рамадан та піст важливим ісламським святкуванням Ідуль-фітир (Рамадан-байрам), який стартує із заходом сонця в останній день Рамадану і продовжується 1-го та 2-го числа наступного місяця Шавваля. Однієї ночі з десяти останніх днів відбувається «ніч багатства». Цієї ночі велика кількість мусульман моляться.
Іван Гудзенко