Іноді людині навіть не потрібно бути за щось відповідальною, щоб випробувати негативні емоції. Хибна вина — це найгірше почуття, яке може здолати особистість, вона здатна зруйнувати її зсередини.
Часто людина трапляється на маніпуляції своїх співрозмовників, коли ті намагаються поставити їй провину за щось. І тоді людина хоче зробити будь-які кроки, щоб відчути себе краще і перестати себе докоряти за події, що відбулися.
Що їй в цьому допоможе?
Щоб звільнитися від чиїхось маніпуляцій і впоратися з почуттям провини, людині слід запитати себе про такі речі:
Чи можу я якось змінити хід речей?
Якщо відповідь ствердна, то не варто стояти на місці. Важливо зробити якісь кроки щодо зміни ситуації. А якщо відповідь негативна, то немає сенсу переживати. Звісно, легше сказати, ніж зробити. Таке питання потрібно собі поставити, якщо людина занурюється в думки про минуле і звинувачує себе за ті події, які вже давно минули, і ніхто про них не згадує, окрім неї.
Чи можу я помилятися?
Кожна людина може оступитися, і вона обов’язково має прокручувати ці думки своїй голові. Звичайно, це не дає їй право на вседозволеність, однак у житті кожної особи іноді можуть руйнуватися плани, але це не означає, що їй слід опускати руки. Помилки — це насамперед досвід, і в цьому немає нічого поганого.
Хто повісив на мене цю провину?
Перш ніж звинувачувати себе, необхідно проаналізувати ситуацію та зрозуміти, чи дійсно на людині лежить якась відповідальність. Можливо їм хтось маніпулює, а вона цього не усвідомлює. Або вона сама сказала собі: «Так, я винен», щоб його пошкодували. Важливо розуміти, що людина не є центром Всесвіту, а тому якщо вона спочатку не несла за що-небудь відповідальності, то їй не варто лаяти себе.
Не потрібно зайвий раз себе мучити. Так, у житті кожної людини можуть траплятися неприємні ситуації, але тоді вона має винести цінний урок із того, що трапилося, і усвідомити для себе, як не треба діяти в майбутньому. А ще людина може вибачитись перед тим, кому вона справді завдала біль, це буде правильно.
Іван Гудзенко