Мати виховувалась в Училищі сиріт, гарно зналася на іноземних мовах, математиці, літературі, мистецтві, географії, грала на декількох музичних інструментах. Батьки вели світське життя, дома постійно збиралась місцева інтелігенція, дворяни, іноземні інженери. Для виховання та навчання дітей була виписана гувернантка із Санкт-Петербурга.
З 1948 року родина жила в Москві, потім переїхала до Санкт-Петербургу, а вже через рік повернулась до Уралу. Маленький Петро дуже цікавиться музикою, грою на інструментах, його зачаровують балет, симфонічний оркестр. Але в 1850 році Чайковський був відданий на навчання до училища правознавства у Санкт-Петербурзі, де провчився до 1859 року. Хоча юриспруденцією не захоплювався, а весь вільний час віддавав музиці. По закінченні працював у Міністерстві юстиції. Але коли дізнався що Санкт-Петербурзі відкривається нова консерваторія під керівництвом Антона Рубинштейна, залишив роботу в поступив на навчання. Консерваторію закінчив із срібною медаллю.
У 1866 році Петро Чайковський переїхав до Москви і поступив на службу професором до Московської консерваторії. Він викладав, займався перекладом іноземної літератури, створював власні методики навчання студентів, тому на власну творчість залишалось обмаль часу. У 1878 році Чайковський залишив роботу і взявся за власну творчість. Він написав увертюру-фантазію по мотивам «Ромео і Джульєтти» Шекспира, через деякий час створив «Бурю» — симфонічну фантазію. У 70-ті роки композитор написав балет «Лебедине озеро», опери «Опричник», «Євгеній Онєгін», багато симфоній, фантазій, концертів для фортепіано. З того ж часу Чайковський багато подорожував: був у Європі, Америці.
З 1885 року композитор жив неподалік Москви у місті Клин, допоміг відкрити школу, навіть фінансував її. Саме тут він написав балет «Щелкунчик», опери «Іоланта» та «Пікова дама», декілька увертюр.
Помер Петро Ілліч Чайковський 6 листопада 1893 року від інфекційної хвороби — холери. Видатному композиторові були встановлені пам’ятники у Москві та Воткінську, його твори лунають і сьогодні у багатьох країнах світу.
Іван Гудзенко