Історія філософіїЛітература

Пересторога (твір)

Другий за рахунком після «Апокрисису» полемічний твір  початку XVІІ століття, направлений проти учасників, що уклали таємну угоду з римським престолом. Авторство твору приписували багатьом культурним релігійним діячам, зокрема митрополиту Борецькому, керівнику Успенського братства міста Львів Юрію Рогатинцю. Величезний вплив на сам твір безсумнівно здійснений полемічними  працями Івана Вишенського.

Перед автором твору постає завдання: попередження тих, хто сповідує православну віру, не зраджувати ні в якому разі. Автор робить історичний виклад для наведення точних аргументів про оправданих своїми вчинками уніатів. Серед головних причин в політичній та церковній кризі  розглядає недостатню освідченість народних мас, які не користуються скарбницею візантійсько-руської премудрості книг, що мертвим вантажем просто лежать в бібліотеках.

Пересторога (твір)

Автором звинувачені  ляхи, які позбавляли православних русинів як науки так і книг церковного вжитку з цінностями, також соціальної верхівки, що намагалися переманити різними привілеями. Ним же ведеться розповідь про саму унію, зраду духовенства, яке відступивши від православної віри увійшло у пряму юрисдикцію папи римського через власні інтереси, марнославство та жадібність.

Твором розкриваються усі подробиці як велася боротьба з уніатами і католиками, що здійснювали наступ на православних і політика Речі Посполитої. Тут подаються звинувачення двох уніатських єпископів, що власне їхніми руками був вбитий православний священик – противник унійної церкви.

У сатиричній формі зображено митрополита Рогозу – дволику і підступну людину таємного агента який грає на піддавки Риму вірнопідданого і послушного польському королю.

Світлою фігурою автора твору постає острозький князь Костянтин – фундатор церковних типографій та закладів. Автор на дух не може перенести католицизм і папу.  Опис папи у автора не досить ординарний адже як тільки він його не називає: мучителем, тираном,  антихристом і сатаною. Демонструючи важкі унійні наслідки, автор старається усе це подати у більш колоритній картині масової репресійності та переслідуванні. Звертаючись до минулого, автором засуджені міжусобні сутички, котрі стали результатом упадку на південній частині Русі.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
1
Любов
1
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія філософії