Назва вчення походить від імені апостола Павла, якого вважали вище інших апостолів. Парафіянами в основному були селяни і нижчі міські верстви суспільства. Основні джерела, які збереглися до наших днів — це праці вченого ченця Петра Сицилійського і патріарха Фотія.
Також релігія грунтується на навчаннях Нового Завіту і апостола Петра. Павлікани є прямими продовжувачами традиційно апостольського християнства.
Першим проповідником релігії прийнято вважати Костянтина. Він використовував вчення апостола Павла і свій світогляд і таким чином заснував нову церкву. Також його думки були першими щодо невірності тлумачення обрядів і навчань християнством.
Першим місцем, де він почав проповідувати була Кіббосса, Вірменія. Підкреслюючи свою прихильність вченню Павла, він називав себе Сілауном.
Ця течія об’єднує маркіонізм і маніхейство.
Релігія розрізняє благого Бога і деміурга, який створив зримий світ і людину. Гріховне падіння людини сприймалося як опір і непокору деміург. Також вигнання давало позбавлення від влади Бога. Святий Дух істинно давався тільки павліканам. Сама релігія заперечує елементи притаманні християнству такі як: ікони, святих, чернецтво, обряди, хресне знамення, аскетизм і культові споруди. З усіх обрядів вони зберегли тільки хрещення і Євхаристію.
Служіння відбувається в молитвах і навчаннях. Ця релігія сповідує дуже стійкі моральні догми.
Також їм чуже поняття розкоші і ієрархії в церковному духовенстві. Обряди повинні бути максимально прості, так як їх суть повинна бути в духовному, а не звертати на себе увагу за рахунок дій, які нібито мають допомогти. Павліканство вимагало соціальної рівності, яке означає рівність перед Богом.
Образ Христа вони не сприймали як християни.
Павлікани не приймають його викупної жертви. Вони вважають, що Він зійшов з божественного світу в світ деміурга, пропустивши себе через нього. Послідовники вважали неприпустимим поклонятися хресту як чомусь з дерева, тим більше що на ньому розпинають злодіїв і злочинців.
Іван Гудзенко