[Явлення світові The Great Booga]
Чи не всі європейські народи, та не тільки вони, живуть зараз, не побоюсь цього слова, в пост-релігійну епоху. А, крамольні для віруючих, слова Ніцше, що «Бог мертвий» (для суспільної свідомості — Автор), стають все реальнішими та актуальнішими. І, якщо в країнах совдепії (не плутати із безкласовим та бездержавним комунізмом!) цьому якось посприяв войовничий атеїзм із погано пахучим політиканським присмаком, то в решті країн, як на мене, цьому посприяла вульгарна філософія, як частина масової культури. Мається на увазі, вульгарний матеріалізм, вульгарний прагматизм та, знову таки, вульгарний нігілізм. Ці, воістину, філософії широких мас, десакралізували багато речей, в тому числі і релігію.
Одним із таких утілень є пародійна релігійність. Це коли йде пародія на конкретні вірування, або й і релігію, як таку. Як, наприклад, пастафаріанство, яке «вчить», що світ створений Макаронним Спагетним Чудовиськом. Чому це вони роблять? Причин може бути багато: від просування своїх політичних, етичних чи культурних ідей, або ж і просто бажання посміятися. От і про останніх піде коротка мова у даній статті.
Практично всі, якщо не всі, описанні нижче «культи» не виходять за рамки інтернет-простору. Зазвичай це – просто сторінки у соцмережах. В більшості випадків, «релігії» на доволі короткий час здобувають популярність та зрідка мають велику популярність. Варто погодитися із цинічним вікі-проектом lurkmore, який об’єднав такі проекти у підкатегорію «культы од балды». Чесно кажучи, жодна із них не заслуговує окремої статті, але їх варто разом згадати, як частину сучасної розважальної та нігілістичної культури. І при цьому не забути про можливі аналогії із «серйозною» релігійністю.
- Розпочнемо подорож із бугізма (англ. boogyism) – це веселий та добрий культ, де основним божеством виступає такий собі Великий Буга (англ. The Great Booga). За формою він подібний на 8-футового кролика. Згідно бугізму, світ був ним створений після аварії, що відбулася після невдалого… барбекю. Їхнім писанням є Святий Аргх (англ. The Spiritual Arghh). Приклад такої групи: www.facebook.com/Great-Booga .
Напевно, ви звернули увагу, що хмарина на початковому фото подібна на величезного кролика. В даному випадку ми маємо доволі кумедний випадок із таким явищем психіки, як парейдолія. Це коли мозок домальовує вигаданий образ на основі якось реального об’єкта. А тепер, порівняємо це із ликами святих на різноманітних поверхнях чи… їжі.
Наступні «релігії» виглядають абсолютним абсурдом, але одначе вони пов’язані із певними інтернет-штуками. І тому ми спробуємо знайти хоч якийсь сенс у цьому всьому безглузді.
- Культ Кека або езотеричний кекізм (англ. kekism) має собі за божество антропоморфну жабу. З однієї сторони, назва давньоєгипетського бога темряви має ім’я Кек, що співзвучно англомовному жаргонному позначенню сміху: «кек». З іншої сторони, можна знайти подібність між інтернет-мемом «Жаба Пепе» (англ. Pepe the Frog) та згадуваним божеством. На форумах, типу 4chan, Кек може згадуватися, як «бог мемів». Одна із груп: www.facebook.com/cultofkek777.
Жаба Пепе спочатку просто виражала різноманітні емоції. Але починаючи з 2016 року стала символом альт-райтів (англ. alt-right) чи альтернативних правих. Останні, є широким позначенням для груп білих націоналістів та любителів інших ультраправих нетерпимостей. Кек може використовуватися, як альт-райтами у політичних цілях, так і просто «жартівниками».
Дивно, але існує неоязичницький рух, як кеметизм, де насправді поклоняються богам Древнього Єгипту.
- Стельовий Кіт (англ. Ceiling Cat) представляє із себе котоподібну істоту, яка непомітно спостерігає за людьми зі стелі, коли ті користуються інтернетом. А коли обернутися, то він миттєво зникає. Є, по-своїй суті, всевидячим. Противником виступає підвалокіт (англ. Basement Cat), який є, як мінімум, котом із пекла, або й і самим аналогом диявола. Приклад групи: twitter.com/ceilingprophet.
Жартівливий культ тісно пов’язаний знову-таки із інтернет-мемами та lolcat’ами. Це коли зображене кумедне фото кота із супроводжуючим текстом, який навмисно неграмотно записаний.
- Інгліп (англ. Inglip), або Лорд Інггіп – вигадане божество, яке спілкується зі своїми адептами – гропагами – через систему reCAPTCHA. Можна знайти іншу назву культу – дектрип (dectrip). А їхній символ – відаула (дивитися нижче) – був посланий самим Інгліпом. Мають свій офіційний сайт: www.churchofinglip.com (Церква Інгліпа).
Вся справа в тому, що reCAPTCHA має на меті захистити певний сайт від ботів за рахунок того, що реальний користувач, в підтвердження своєї «справжності», має ввести запропоновані символи. І ось тут можуть попадатися абсурдні чи кумедні буквосполучення, або й і просто набір символів. До речі, вся термінологія даного культу створена таким чином. Також, використовується так звані Rage Comics – це, зазвичай короткі, інтернет-комікси із простими чи навіть примітивними зображеннями емоцій.
Так ми маємо справу із смішними випадками апофонії – це коли бачать зв’язки у випадкових чи беззмістовних масивах даних. І порівняємо це із пророцтвами античних пророків–оракулів чи з глосолалією (говоріння незнайомими мовами) у харизматів.
Треба зауважити, що пародійні релігії не є явищем виключно американським. Хоча у США їх виникло і функціонує абсолютна більшість, та на другому кінці світу – в Росії – є чим відповісти американцям.
- Зокрема, на російському інтернет-просторі, ще у 2013 році існувала така собі абдуловіра(рос. абдуловерование). Засновник – Абдуль, який до того був оглядачем ігор. Мали своє писання – Біборан, що є обіграванням назв священних книг, а саме [Біб]лії та К[оран]у. Божеством визнавали покійного радянського та російського актора Олександра Абдулова. Згідно їх вчення, після смерті згадуваний артист попав в пекло, але був настільки злим, що скинув Сатану, а потім добрався до Бога. А коли Абдулов став богом, то наказав своєму пророку – Абдулю – карати грішників. Офіційний блог: abdulovhell.blogspot.com.
Насправді, це просто рух тролінгу, який займався цькуванням та образами відеоблогерів. Зокрема, одним із методів були пранк-дзвінки, це коли, в даному випадку, недружелюбні розіграши.
До порівняння, Українська церква Сатани «Божичі» насправді вірять, що Диявол – повноцінний бог, яку необхідно поклонятися.
- Церковь Евгения Вагановича Петросяна «поклоняється» богові Істинному Гумору, а його пророком вважають російського гумориста Петросяна. Останній має за мету врятувати людей від світової скорботи, а тому спілкується із людьми через Благочестиві Програми: «Сміхопанораму», «Криве дзеркало» та «Аншлаг». Актори згадуваних програм в церкві мають статус святих. Але якщо актори «зраджують» Петросяну, то вони стають відступниками. Злом вважаються всі інші російські гумористичні програми, в першу чергу КВН. А постійний член журі останньої – Юлій Гусман – проголошується темним владикою та духом зла. Церква обіцяє, що Петросян забере вірних у Вічну Обитель Гумору на літаючій тарілці. В 2015 році перестали бути активними. Їхня сторінка: petrosyan-cult.livejournal.com.
Група не була створена, як фан-клуб Петросяна. Радше навпаки, так як, у російськомовному інтернеті термін «петросян» має глузливе значення і позначає невдалий та невмілий жарт. А сам гуморист висловився негативно про таку затію. Парадоксально, але про спасіння на… літаючій тарілці вірять деякі представники так-званих уфологічних культів (нло-релігій).
P.S. Безперечно, що не всі онлайн-групи знайшли місце у статті. Деякі надто локальні та тимчасові, як-то культи героїнь аніме. А бувають і надто огидні, як наприклад, що пов’язано із «чорним владикою». Одначе, всі вони в різній мірі глузливі і є не найкращою, але доволі характерною частиною сучасної культури.
Далі буде
Матеріал зібрав
Дмитрук Андрій
Джерела:
https://ru.qwertyu.wiki: Пепе Frog — Pepe the Frog
http://www.netlore.ru: Инглип
https://en.wikipedia.org: Religious satire
http://wikireality.ru: Абдуловера
http://lurkmore.to: Ceiling Cat [+графіка]
https://petrosyan-cult.livejournal.com: сторінка Церкви Петросяна