За легендами, які збирають дослідники Місць Сили, у центрі озера Мохове є кам’яна скеля, яка схожа на трикутну піраміду. Питання про те, природна ця скеля, або оброблена штучно якоюсь з давніх культур, відкрите, бо її дослідження не проводилися.
Цю скелю мандрівники називають «скелею богині Землі Гайї», а також «пупом землі». Відвідувачі місцевості відзначають, що біля озера виникає внутрішній спокій та добрий настрій. Багато людей приходило до озера для медитацій. Казали, що над озером виникають цікаві думки.
Цікаво й те, що над озером буяє рослинність. Багато кропиви, яка сягає у висоту більше трьох метрів.
Цікаво, що така ж трикутна піраміда, тільки більша, знаходиться у печерному містечку Унгуртас,у горах, за 85 кілометрів від Алма-Ати.
А Хмельниччина також має своє озеро Привід. Розташовано воно поблизу села Веселець у Городоцькому районі. Це озеро не нанесено на географічні карти саме тому, що періодично зникає. Місцеві жителі розповідають, що водойма з’являється з циклічністю раз на сім-вісім років. І її поява не залежить від погодних умов: буває, ціле літо дощить, а озера немає. Коли озеро стає повноводним, то має чималу площу та глибину, у ньому з’являється риба і навколо селяться птахи. Як кажуть місцеві жителі, вода прибуває поступово — і повного розквіту водойма набуває десь за рік. Два-три роки водойма існує, а потім знову зникає. Вчені поки що не можуть пояснити цей феномен.
У цій статті ми тільки торкнулися теми існування двох озер в Україні, які зникають й з’являються. На мою думку, дослідження виявлять їх набагато більше.
Ігор Мехеда