Історія становлення кенаси
Історія культової споруди охоплює ХІХ століття, період Російської імперії, фактично розквіт караїмства на території України. Одеса стала справжнім плацдармом для діяльності караїмських груп віруючих. Від початку караїми не мали місця для звершення богослужінь. За звичай таким місцем міг слугувати будинок караїма. На Катеринівській вулиці якраз такий розташовувався. Проживав в будинку Авраам Бейм. З 1831 року спільнота караїмів Одеси знаходить якусь порожню місцину в якості будинку для молитви. І в 1854 році такий молитовний будинок з’являється завдяки одеському градоначальнику. З 1860 року через збільшення караїмів, в Одесі побудувала кенасу.
Очолив кенасу одесит — газан Ісаак Сісані. У 1828 році він пише хроніку караїмської спільноти. З 1837 по 1855 роки з Криму до Одеси прибув Авраам Бейм, котрий став газаном. Кенасу описав Леві як про будівлю обштукатурену, яка має вигляд готично-романського стилю, кругле вікно. До будівлі притискався будинок який швидше за се нагадував караїмську школу та квартиру караїмського газана.
З початків ХХ століття тут зробили електроосвітлення та парове обігрівання, змінили внутрішнє оздоблення, знищили перегородку жіночого відділу. У 1912 році для підтримки караїмів виділили дві тисячі золотих рублів. У 1913 році побудували чотириповерхову будівлю для караїмів. Підтвердженням цьому є написи на двох збережених таблицях, на яких вказується будинок товариства караїмів і що будівництво здійснив інженер Пампулов.
У 1917 році кенаса стала місцем візиту гахама таврійського та одеського Шапшала. З настанням 1930-х років більшовики знесли кенасу, а натомість вирішили побудувати молочний завод. Якщо за часів Російської імперії культурне-релігійне життя караїмів розвивалося, то з приходом сталінського режиму усе ліквідовувалося або ж підлягало повної експлуатації, перетворювалося в музей атеїзму.
Пегас