Дитинство та навчання.
До 10 років Модест разом зі старшим братом Філаретом навчалися вдома. Дитинство, проведене в російській глибинці, в значній мірі вплинуло на подальшу творчість майбутнього композитора.
Як другого сина небагатого поміщика, за традицією його очікувала кар’єра військового. Тому з 1852 по 1856 рік він навчався в школі гвардійских прапорщиків, а закінчивши її розпочав службу в лейб-гвардійському Преображенському полку. Проте пристрасть до музики змусила його залишити службу в 1958 році і повністю присвятити себе творчості.
Творчість.
Паралельно з навчанням Модест брав уроки музики, зокрема у піаніста Антона Герке і досконало оволодів цим інструментом. А в 1852 році був вперше опублікований перший твір композитора початківця – полька для фортепіано «Підпрапорщик».
Знайомство з іншими талановитими композиторами Бородіним, Даргомижським, Балакіревим, Римським-Корсаковим визначило подальший напрямок розвитку таланту Мусоргського. Він входить до відомої групи музикантів під назвою «Могутня купка».
Написавши вже чимало прекрасних романсів та інструментальних творів, композитор взявся за великі форми. Він почав писати музику до трагедії Едіпа «Софокл», проте не закінчив. Далі він взявся за оперу по роману Флобера «Саламбо», після чого експерементував над «Одруженням» Гоголя. Але теж не зміг закінчити ці твори.
Єдиною доведеною до кінця оперою став «Борис Годунов». Мусоргський завершив її в 1870 років. Проте прем’єра епічного творіння після численних правок та скорочень сталась лише в 1874 році на сцені Маріїнського театру.
Далі композитор працював над не менш епічною оперою «Хованщина» і паралельно писав комічну оперу «Сорочинська ярмарка» по сюжету Гоголя. Мусоргському дуже близькими були народна творчість, російська народна пісенність.
Занепад та смерть композитора.
Дуже тяжко переживав Мусоргський розпад «Могутньої купки», свої незатребуваність, нерозуміння колег і він все частіше заглядав у чарку. Фінансові труднощі змусили його в 1863 році знову піти на службу. Спочатку в інженерний департамент, потім в департамент лісництва і врешті в департамент державного контролю.
Модест Петрович ніколи не одружувався. Він жив після смерті батька з мамою. Після того як вона померла він деякий час жив у комуні з п’ятьма товаришами. Проте через аморальний спосіб життя дружина брата вирішила забрати композитора і оселити в своєму домі, де він і прожив практично до самої смерті.
Помер Модест Мусорський 28 березня 1881 року в війсковому госпіталі Санкт-Петербургу після тривалої хвороби, пов’язаної зі зловживанням алкоголем.
Іванка Драговіч