У Ірландському фольклорі є цікаві персонажі. Це феї, які здатні перетворюватися на оленів. Але, коли така фея приймає людської подоби, в неї на голові залишаються роги оленя, й саме так ці феї зображуються.
Ці містичні олені живуть в землі, усередині гір або пагорбів, й звідти керують процесами живої природи, рослинним життям та стихіями.
Це перекликається з кельтським божеством Кернуннос, який уявляється королем усіх лісових духів на планеті, та має вигляд людини з головою оленя.
А королева фей, за легендами, їздить або на оленях з золотими рогами, або на конях, у яких ростуть роги, як у оленів.
Саме моїх ірландських співрозмовників зацікавило зображення оленя у нашому скельному храмі у Буші, а також слов’янська легенда, згідно з якою форму оленя може приймати Дажбог.
Нещодавно мої ірландські колеги відвідали містичний пагорб Уснеах, тому що хотіли дослідити культ Богині Еріу. Богиня Еріу – це богиня світла та добрих сил природи, від імені якої утворилися назви Ір та Ірландія. Її малюють як рудоволосу жінку у зеленому вбранні. Саме на пагорбі Уіснеах існувало поклоніння богині. Вважається, що вона живе усередині пагорба. У деяких легендах Еріу розуміється як Королева Фей, природних духів, й має втілення у вигляді жінки з рогами оленя над головою.
На цьому ж пагорбі проводилися обряди по взаємодії з феями.
Пагорб Уіснех був учасником та свідком в усіх значущих ірландських подій – політичних, культурних чи релігійних. Історія Уіснеха – це історія Ірландії. Гіди розповідають відвідувачам цього пагорбу: «Дивно піднятися на пагорб у середній Ірландії й виявити, що ти стоїш біля воріт у міфічний потойбічний світ, але тут, на пагорбі Уіснеах, тонка завіса між міфом і реальністю зникає». Пагорб Уіснеах вважається священним центром Ірландії та згадується як місце походження та початку.
Пагорб Уіснеах присвячений богу Лугу. Бог Луг – це бог світла й сонця у міфології давніх ірландців. У кельтів бог Луг також є богом нашої Галактики Чумацький Шлях, й з’являється у формі ворона або собаки з шістьма лапами.
Оскільки Луг – бог світла та сонця, то на пагорбі раз на рік – у ніч з 30 квітня на 1 травня розводили велетенське багаття «Белтейн» на честь чистого вогню світла та сонця. У ХХ столітті про звичай забули, але останні кілька років ірландці відновили традицію багаття «Белтейн». Традиція була відроджена, щоб стати однією з ключових подій в ірландському культурному календарі.
На пагорбі Уіснеах був присутній не тільки культ Луга та Еріу. Усі боги та богині давніх ірландців вшановувалися на пагорбі. Пагорб також був обрядовим місцем, де маги взаємодіяли з духами природи, практикували природну магію.
Цікаво було б відвідати пагорб Уіснеах особисто. А також дослідити зв’язок образу оленю з прадавніми богами різних культур й народів з боку релігієзнавства.
Ігор Мехеда